PRÁVO NA VLASTNÍ TĚLO

Mgr. Antonín Vlas
ČR: Na Borku 1623/ BRD: Am Obstwiese 3A Schwante
431 11 Jirkov / 16727 Oberkrämer (u Berlína)

telefon:
ČR:00420731118064
BRD:004915223639656
pravo-na-vlastni-telo@atlas.cz

ZTRÁTY ZPŮSOBENÉ OBŘÍZKOU

28.06.2017 03:08

  

     Mnoho lidí věří, že ta obřízka není nic jiného než odstranění zbytečné kůže. Ve skutečnosti je však odstraněno několik důležitých prvků mužských genitálií. V následujícím přehledu je zmíněno vše, co je dle současných znalostí ztraceno obřízkou.

     Kromě fyzických ztrát by se nemělo zapomínat na to, že když je chlapec obřezán, tak je největší ztrátou to, že nemohl učinit své vlastní rozhodnutí, ohledně svých vlastních orgánů a ohledně svého pohlaví.

 

               Předkožka

 
                  
                  není to jen kožní hadr
 
     tvoří až 50% a někdy i více pohyblivého systému kůže penisu. Pokud se to rozvine na plochu, tak má průměrná dospělá předkožka 15 palců čtverečních, to je asi 100 cm čtverečních, což je velikost běžné pohlednice. Tato vysoce specializovaná tkáň obvykle kryje žalud a chrání ho před třením, dehydratací, keratinizací a znečišťujícími látkami všeho druhu. Dopad keratinizace žaludu nebyl nikdy prozkoumán. (Pro některé obřezané muže je dopad keratinizace žaludu na citlivost fatální a tak jsou následky na jejich sexualitu zničující. Redakce PNVT)
 
 British Medical Journal 312 (1996): 299-301.]
 
 
 
 
 
 

               Rýhovaný pás

 
                  
 
     je nejcitlivější erotogenní (sexuálně citlivou) částí mužského těla. Ztráta tohoto jemného malého pásu (když předkožka pokrývá žalud, tak se jedná o její špičku. Redakce PNVT) tkáně, která je velmi citlivá, zvláště na jemný dotyk, poněvadž je hodně osázena nervy a specifickými zakončeními, snižuje plnost sexuálního pocitu.
 
 
 
 

               Posuvná funkce předkožky

 
                   
 
     Obřízka odstraní charakteristickou schopnost normálního, přirozeného, intaktního penisu. Toto klouzání kůže na penisu při pohybech dovnitř a ven z pochvy umožňuje hladký, pohodlný a příjemný pohlavní styk pro oba dva partnery. Bez této posuvné funkce funguje žalud jako jednocestný ventil, kdy jeho věnec vytahuje přirozené vaginální mazivo ven z pochvy a tak se musí pro příjemný pohlavní styk používat umělý lubrikant.
 
     [P. M. Fleiss, MD, MPH, "The Case Against CircumcisionPřípad proti obřízceMothering: The Magazine of Natural Family Living (Winter 1997): 36-45.]
 
                   
 
                  Obřízka tuto jedinečnou strukturu a funkci totálně a dokonale zničí
 
 
 
 
 
 
 

               Nervová zakončení

 
     přenášejí podněty do mozku - méně nervových zakončení znamená omezení stimulačního vnímání
 
                   
 
                    
 
                     Vodorovný nápis uprostřed: NENÍ TO JEN KOŽNÍ HADR

     Nápis v červené části vpravo: Předkožka obsahuje zhruba 20 000 specializovaných nervových zakončení - 10 na jeden zelený bod na nákresu.

     Genitálně intaktní muž má tisíce receptorů pro lehká dráždění a jiná vysoce erotogenní  nervová zakončení - mnohá z nich jsou při obřízce ztracena, což vede nevyhnutelně ke snížení sexuální citlivosti obřezaných mužů.

 

     Obřízka odstraňuje nejdůležitější senzorickou složku předkožky (a tím pádem i celého penisu), tedy tisíce rozvinutých dotykových receptorů, které reagují na sebemenší dotyk - takzvaná Meissnerova tělíska. Je také ztraceno deset až dvacet tisíc specializovaných nervových zakončení různých druhů, Tato zakončení společně vnímají ty nejjemnější pohyby, změny teploty a velmi jemná pocitová zabarvení textury.

     R. K. Winkelmann, "The Erogenous Zones: Their Nerve Supply and Its SignificanceErotogenní zóny: Jejich nervová zásobení a jejich význam

" Proceedings of the Staff Meetings of the Mayo Clinic 34 (1959): 39-47. 2.

     R. K. Winkelmann, "The Cutaneous Innervation of Human Newborn Prepuce,Kožní inervace lidské novorozencké předkožky

 " Journal of Investigative Dermatology 26 (1956): 53-67.]

 

               Frenulum - uzdička

 
                    
 
     při obřízce je amputována vysoce erotogenní tkáň ve tvaru velkého řeckého písmena delta - frenurální delta. Uzdička je často amputována společně s předkožkou (nebo bývá při obřízce zachována). V obou případech je funkce té uzdičky narušena a tím je zničen její přídavný potenciál pro sexuální rozkoš.
 
     Kaplan, G.W., "Complications of CircumcisionKomplikace obřízky" Urologic Clinics of North America 10, 1983.]
 
 
 

               Svalová vrstva

 
     obřízka odstraňuje asi polovinu vrstvy tepelně citlivého hladkého svalstva, které se rozprostírá mezi vnější povrchovou vrstvou a erektilní tkání.
 
     [Netter, F.H., "Atlas of Human AnatomyAtlas anatomie člověka" Second Edition (Novartis, 1997): Plates 234, 329, 338, 354, 355.]
 
 
 

               Imunitní obranný systém

 
     Měkká sliznice vytváří plazmatické buňky - známé též jako efektorové buňky, které vylučují imunoglobuliny - protilátky i též antibakteriální a antivirové proteiny - jako například enzym lyzozym, který zabíjí bakterie.
 
 
 
            

               Lymfatické cévy

 
     Ztráta předkožky snižuje tok lymfy a tak je v té části těla oslaben vlastní imunitní systém
     [Netter, F.H., "Atlas of Human AnatomyAtlas anatomie člověka " Second Edition (Novartis, 1997): plate 379.]
 
 
 

               Receptory estrogenu

 
     Přítomnost receptorů estrogenu na předkožce byla objevena teprve nedávno. Jejich význam není zatím pochopen a tak je potřeba dalšího výzkumu.
 
 
 

               Apokrynní žlázy

 
     na vnitřní předkožce produkují výkonné feromony, což jsou tiché a neviditelné signální látky přírody, které ovlivňují potenciálního sexuálního partnera. Vliv jejich deficitu na lidskou sexualitu nebyl nikdy studován.
 
 
 
 

               Mazové žlázy

 
     lubrikují a hydratují předkožku a žalud. Ten žalud je obvykle chráněným vnitřním orgánem, stejně tak jako jazyk a pochva. Ale ne všichni muži mají ty mazové žlázy na své vnitřní předkožce. (Stejně tak ne všichni intaktní dospělí muži mají žalud pokrytý a chráněný předkožkou. Redakce PNVT.)
 
 
 

              Langerhansenovy buňky

 
     specializované epitelové Langerhansenovy buňky jsou přední linií imunitního systému u kompletního penisu. Nový výzkum prokázal, že ty Langerhansenovy buňky produkují látku langerin, která činí virus HIV neškodným.
 
 Nat Med2007;13:367-371.]
 
 
 

               Zbarvení

 
      přirozená barva žaludu a vnitřní předkožky - to je skryté a viditelné pouze při sexuálním vzrušení - je mnohem intenzivnější než u žaludu trvale odkrytého a zkeratinizovaného. Socio - biologická funkce tohoto vnitřního stimulu nebyla nikdy blíže zkoumána. U intaktních mužů se barva žaludu pohybuje od růžové až červené až po tmavě fialovou u bílých severoevropských mužů a je růžová až do hněda až na mahagon zbarvená u intaktních mužů afrického a asijského původu. Pokud se ta obřízka provede u kojence nebo malého chlapce, tak je pojivová tkáň synechie nebo také balanoprepuciální membrány roztržena. To způsobuje penisu bolest a činí ho náchylným k infekci. Způsobí to zjizvení, zvráštění a postupnou změnu barvy. V průběhu let pak ten žalud zkeratinizuje, což způsobuje, že pleť žaludu na sobě vrství buňky a sílí do tloušťky, aby byl žalud více chráněn a to způsobuje tu změnu zbarvení.
 
 
 

               Velikost

 
     obřízka způsobuje menší penis.
 
     - Je to důležité?
 
     Obřízka zmenší délku penisu i jeho obvod, poněvadž chybí dvouplášťová předkožka. Penis tak může být kratší a tenčí, než kdyby zůstal intaktní. Jedna australská studie v roce 1995 prokázala, že obřezaní muži mají v průměru o 8 mm kratší penis.
 
 
 

               Cévy

 
    Během obřízky je odstraněno několik stop krevních cév včetně frenurální tepny a rozvětvené hřbetní tepny. Tato ztráta různých krevních cév narušuje normální tok krve do těla a žaludu penisu a to poškozuje přirozené funkce penisu a ovlivňuje jeho vývoj.
 

2. Netter, F.H., "Atlas of Human Anatomy," Second Edition (Novartis, 1997): plates 238, 239.]

     HC dle Bazetta et al, „ hloubka, distribuce a Pravděpodobná identifikace v předkožky smyslového koncových orgánů o které se v pocity teploty a kontaktu, Termometrická vodivost ,“ Archívy neurologie a psychiatrie 27 (1932): 489-517.

2. Netter, FH, " Atlas anatomie člověka ," Second Edition (Novartis, 1997): desky 238, 239.]

 

               Hřbetní nervy

 
     Konečné rozvětvení stydkého nervu (nervus pudendus) spojuje pokožku těla penisu, předkožku, topořivá tělesa a žalud. Zničení tohoto nervu je vzácná a když to nastane, tak je to masivní komplikace obřízky. V tom případě jsou pak horní dvě třetiny penisu téměř bez citu.
 
 
 

               Komplikace obřízky

 
     Každý rok někdo z chlapců v rámci obřízky ztratí svůj penis a to v rámci obřízkových komplikací a infekcí. Ti chlapci pak někdy bývají kastrováni a pak někdy "sexuálně přeměněni" a očekává se, že budou žít jako ženy.
 
 
 

               Úmrtí

 
     Každý rok mnoho chlapců na  ty komplikace obřízky zemře, což je skutečnost, která je v době, kdy obřízkový průmysl v USA vydělává na 2 miliardy dolarů ročně, běžně tutlaná a ignorovaná.
 
 
 

               Emociální spojování

 
    Pokud se ta obřízka provádí v kojeneckém věku, tak to může rušivě zasáhnout do budování vztahů mezi dítětem a matkou. Existují důkazy, že vrozený smysl pro základní kontakt s lidmi je pak potlačen nebo je zcela ztracen. Obřízka může též mít nepříznivý vliv na neurologický vývoj. Kromě toho je sebedůvěra a nebojácnost dítěte snížena o psychologický obranný stav "nucené bezmocnosti" a tak se získaná pasivita vyrovnává s nesnesitelnou bolestí, kdy se dotyčný nemůže bránit a utéci. Trauma z této časné bolesti snižuje práh bolesti u obřezaných chlapců oproti intaktním chlapcům a dívkám.
 
Lancet 345 (1995): 291-292.]
 
 
 

               Neurologická sexuální komunikace

 
     Ačkoliv to nikdy nebylo studováno vědecky, tak byl navržen nový důkaz, že penis bez předkožky postrádá schopnost subtilní neurologické "cross - komunikace", která nastává pouze při kontaktu sliznic obou partnerů. Amputace předkožky u malého chlapce odpovídá "nízkému stupnineurologické kastrace ( Immermann), který snižuje intenzitu sexuálního prožitku pro oba partnery.