PRÁVO NA VLASTNÍ TĚLO

Mgr. Antonín Vlas
ČR: Na Borku 1623/ BRD: Am Obstwiese 3A Schwante
431 11 Jirkov / 16727 Oberkrämer (u Berlína)

telefon:
ČR:00420731118064
BRD:004915223639656
pravo-na-vlastni-telo@atlas.cz

ODDĚLENA PŘI NAROZENÍ

24.09.2017 12:41

     autor                                                  Mark Jenkings

 

     článek vyšel v časopise Men's Health (vydání USA), červenec / srpen 1998, str. 130-135,163.

     

 

     U typického amerického chlapce začíná život obřízkou, bolestivým řezem v citlivé kůži jeho penisu. Je to skutečně nutné?

     

      Chlapeček, J. Hernandez je starší než jeden den ... jeho malá hlava je stále mírně deformovaná, víčka oteklá, ústa jsou ve spánku napůl otevřené. Sestra ho vzala od jeho matky  do sousedního pokoje na dětském oddělení. Sestra zapne loktem bílou žárovku , vytáhne chlapečka z modré deky a umístí ho do lisovaného plastového pláště, který je připevněn k operačnímu stolu. Vanová miska se nazývá Circumstraint. Má zářezy pro paže a nohy dítěte. Zdravotní sestra sovinuje pásky suchého zipu  kolem jeho končetin, ohýbá lampu nad ním a jde zpět. Dítě je nahé a leží s rozpaženými rukama a nohama. Začíná plakat.

     Chlapečci jsou v USA obřezáváni každých 30 vteřin. V USA je to nejčastěji prováděná operace.

     "Nikdy jsem o tom nepřemýšlel", říká Kyle Joseph, otec obřezaného chlapce. "Doktor ho odnesl, provedl operaci a vrátil ho zpět. Tak je to běžné. Já byl obřezán, on byl obřezán. Dokonce si nepamatuju, že bych podepisoval formulář k souhlasu."

    "To je typické", vysvětluje Dr med. Graig Shoemaker, pediatr ze Severní Dakoty, člen komise pro obřízku Americké Akademie Pediatrů (AAP). "Mnoho lékařů rodiče o té obřízce řádně nepoučí, jaká jsou rizika, jaké jsou potenciální přínosy a kolik to stojí. Ta obřízka je za takových okolností nepřiměřená. Někteří lidé by to nazvali tělesným zraněním."

     Většina rodičů neví, co ta obřízka skutečně je a přesto 65% z nich dovoluje lékařům provést tuto operaci. USA jsou jedinou zemí v západním světě, která obřezává své novorozené chlapečky.

     "Ta praxe porušuje všech sedm principů etického kodexu Americké Lékařské Asociace (AMA)." vysvětluje Dr med George Denninston, lékař porodník v Seattle a zakladatel Lékařů Proti Obřízce. "Podle definice to není ani operace. Operace je odstranění nemocné tkáně, nebo oprava jakéhokoliv druhu."

     "Nesmysl" tvrdí Edgar Shoen, ředitel perinatálního skríningu na Kaiser Permanente Medical Center v Kalifornii, který je zapřísáhlým obhájcem obřízky. "Existuje mnoho důvodů....." Tato debata o výhodách a nevýhodách obřízky v lékařské komunitě v USA zuří po tři desetiletí. A mezitím se nadále obřezává.....

      Každý novorozenec je připoután na Circumstraint, jak je uvedeno výše. Mezi chirurgické nástroje patří nůžky, svorky nádoby a skalpel

     

     Lékař vstoupí do místnosti, umyje si ruce nad dřezem a navlékne plastové rukavice. Sestra mu podala balíček a ho otevřel  na operačním stole vedle dítěte. V něm je několik velkých, světle modrých látek, některé obvazy; injekční stříkačka Betadinu (antiseptická masť); a sortiment nástrojů z nerezové oceli: nůžky, dvě cévní svorky (malé jehlicové kleště), těžká kovová svorka spojená s dutým kuželem, držákem skalpelu a skalpel ve sterilním obalu.

     Jste-li jako většina Američanů, tak jste obřezán. Možná, že jste o tom vůbec nepřemýšlel, než jste přišel na střední školu, kde jste poprvé zjistil, že ne každý kluk v šatně tam dole vypadá stejně. Opravdu si myslíte, že pokud jste nyní singl nebo bezdětný, že je to čistě záležitost mezi otcem a synem, která má však pro vás sotva smysl? Domníváte se tak ale nesprávně.

     "Obřízka odstraní tředinu povrchu celého penisu" vysvětluje Ronald Goldman PhD, ředitel Circumcission Resoucre Center v Bostonu a autor knihy Obřízka: skryté trauma (je třeba podotknout, že Dr Goldman je rodilý žid. Redakce PNVT). "Při průměrné obřízce je odříznuto to, co by vyrostlo do velikosti dvanácti palců čtverečních a jde o sexuálně nejcitlivější pleť."

     Podle kanadského patologa Dr Johna Taylora je ta předkožka jednou z klíčových erotogenních zón mužského těla. Obsahuje více než 70 metrrů nervů a dvacet tisíc nervových zakončení, podobných těm, které jsou na bříškách prstů a na rtech.

     "Jde o to" tvrdí Dr Goldman, "že pokud jde o sex, tak obřezaní muži vůbec nevědí, co jim chybí." Ale někteří už ano. Stále více a více mužů, kteří byli obřezáni jako dospělí z různých lékařských důvodů je proti obřízce a poskytují zprávy z první ruky, jaké měli prožitky před obřízkou a po obřízce.

     "Měl jsem úžasné sexuální zážitky jako intaktní muž," tvrdí Rick Thomas, který se nechal obřezat na radu svého lékaře ve věku 26 let. "Po mé obřízce bylo mé potěšení úplně pryč. Na stupnici od jedné do deseti dosáhnete potěšení nejméně jedenáct nebo dvanáct. Po obřízce je majitel penisu šťastný, když dosáhne stupně tři. Kdyby muži, kteří byli obřezáni hned po narození věděli o ztrátě svého požitku o nějž kvůli své obřízce přišli, tak by vzali tu nemocnici ztečí a nedovolili by, aby to jejich synům bylo provedeno."

     Douglas McArthur, pětapadesátiletý zámečník z Pensylvanie, který byl obřezán jako dospělý, hlásil podobné problémy: "Mé pohlaví bylo před obřízkou jako luxusní auto s automatickou převodovkou," vysvětloval. "Mohl jsem jednoduše plachtit. Nyní je můj sex jako malé, stěží pohyblivé auto s ruční převodovkou. To potřebuje hodně dřiny, než se někam dostanu. Můj penis ztratil 90% své citlivosti."

     Teprve v desetiletích vědci věnovali své studie struktuře a funkcím předkožky. Ta předkožka je komplexní dvouvrstvý orgán, který připomíná oční víčko. Je určena k ochraně žaludu před třením a před infekcí. Její povrch tvoří asi 50% celé plochy penisu a obepíná žalud penisu. Její vnitřní povrch je tvořen hladkou sliznicí, která produkuje antibekteriální a antivirové dehydratační látky a tak dostatečně chrání žalud před třením a infekcemi. Vzhledem k tomu, že je žalud v tomto vlhkém pláši schován, tak si uchovává citlivost. Během pohlavního styky ta předkožka klouže kolem těla penisu a tak zajišťuje jak mazání, tak stimulaci.

     Co ví jedna americká žena o svém neobřezaném manželovi?: "V této zemi existuje obřílmí průmysl, který produkuje a prodává umělá maziva a gely kvůli tomu, aby byl pohlavní styk snadnější. Ale pro ty šťastné, které si vzaly neobřezaného manžela jako já, je to zbytečné. Žalud intaktního muže je přirozeně vlhký a šťavnatý."

     Lékař vydrhl varlata dítěte a penis s gázou napuštěnou v dezinfekčním přípravku, pak položí látku přes jeho trup, další přes nohy a třetí, s malou dírou uprostřed přes jeho genitálie. Protáhl malý penis  dírou. Chlapeček stále pláče. Zdravotní sestry uvádějí, že se děti se cítí nejbezpečnější ve fetální poloze. Říkájí, že nesnášejí to, když jim napnete ruce a nohy z těla. Rodiče nejsou v místnosti. Sestra zavře dveře.

    

    Bez použití anestetika se lékař drží předkožkou svorkou a začne ji odtrhávat od žaludu

    Mimo židovskou komunitu, ve které byla obřízka náboženským rituálem, byla ta obřízka v USA prakticky neznámá až do roku 1870, kdy Dr Lewis Sayre prohlašoval, že uzdravil pětiletého chlapce z ochrnutí odříznutím předkožky. Během následných dvou desetiletí Dr Sayre a jeho stoupenci vedli za tu obřízku doslova křížovou výpravu a tvrdili, že ta obřízka mimo jiné léčí i deformity kyčelního kloubu, epilepsii, záchvaty křečí, špatný zrak, tuberkulózu, rektární prolaps a různé jiné nemoci. To bylo samozřejmě časem zavrženo a ta obřízka by z americké lékařské scény už dávno zmizela, kdyby její obhájci nevynalezli nový argument, který se dal v tehdejší puritánské společnosti snadno prodat: zamezení masturbace.

     Pro navenek puritánské, ale v soukromí smyslné viktoriány byla ta masturbace příčinou mnoha společenských hnusů a i fyzických nemocí včetně slepoty a dokonce i šílenství. Samozřejmě věřili, že pokud ta obřízka může zabránit masturbaci, tak může též zabránit mnoha dalším nemocem.

     Lékaři v tomto období uváděli, že "odstranění ochranného krytu žaludu penisu má za následek snížení citlivosti penisu" a "snížení sexuální touhy". V roce 1888 formuloval Dr John Harvey Kellog, slavný vynálezce kukuřičných vloček, lékařské stanovisko, které dalo ospravedlnění pro odstraňování předkožky na dalších 60 let: "Léčbou masturbace, která je u malých chlapců téměř vždy úspěšná, je obřízka. Ta operace by měla být provedena bez anestezie, protože bolest s ní spojená má hojivý účinek pro mysl."

      Lékař vezme skalpelovou čepelku s držákem a položí ji vedle chlapečka. Pak vezme cévní svorku, která se podobá ostré špičce a zatímco v jedné ruce drží penis, začne šťourat špičkou té cévní svorky za otvorem, který je v konci předkožky. Ta předkožka je se žaludem slepená membránou, stejně tak jako nehty s prsty. Lékař začne šťourat špičkou té cévní svorky mezi předkožkou a žaludem. To se podobá tomu, jako by někdo šťoural jehlou pod nehtem. Chlapeček se zmítá v plastové misce a zjevně trpí velkou bolestí.

     Na konci druhé světové války bylo jasné, že i obřezaní chlapci a muži nepřestali masturbovat, ale v té době byla tato intervence už institucializována. Stala se normou pro bílé americké muže ze střední vrstvy. Neobřezaní byli většinou nedávní přistěhovalci a afroameričané. Bylo to pravděpodobně důsledkem rozvoje rasových předsudků, že byl neobřezaný penis považován za nečistý.

     Ale to se ukázalo jako mylné.

     "Neobřezaný penis je samočistící," vysvětluje Dr Robert van Howe, pediatr s Wisconsinu, který více než 20 let zkoumá příčiny obřízky. "Pokaždé, když chlapec močí, tak je tou močí, která je, když je čerstvá sterilní, propláchnut jeho předkožkový vak. Otázka hygieny je pouze další záminkou. Od počátku, kdy byla ta obřízka zavedena, jsou pro ni hledány důvody. Nejprve byly těmi důvody nemoci, pak masturbace, pak hygiena a teď jsme zase zpět u nemocí." Americká pediatrická asociace - AAP v roce 1971 prohlásila, že ta obřízka je z lékařského hlediska zbytečná. V té době bylo obřezáváno přes 80% amerických chlapečků. V roce 1989 vydala AAP nový politický dokument, který jednoznačně vyjádřil: "Obřízka novorozenců má potenciální zdravotní přínos, ale stejně tak má nevýhody a rizika." V následujícím roce bylo novorozených chlapečků obřezáno 59%.

     Když byla tato revize postoje AAP provedena, byl už Dr Edgar Schoen členem pracovní skupiny AAP. Dr Schoen stojí vehementně na postoji, že ta předkožka je genitální ekvivalent slepého střeva a že "novorozenecká obřízka je preventivním zdravotním opatřením, které je srovnatelné s očkováním."

     (Dle nejnovějších vědeckých poznatků není slepé střevo vůbec žádným nesmyslným pozůstatkem evoluce, ale plní svou funkci v oblasti imunity. Takže i tak nemůže názor dnes už zesnulého Dr Schoena vůbec obstát. Redakce PNVT)

      "Nejvýznamnějším přínosem obřízky pro zdraví je snížení rizika infekce močových cest," vysvětluje Dr Schoen a opírá se o známou studii z roku 1985, o které tvrdí, že byla "naprosto potvrzena" jinými studiemi.

     Ta dobře známá studie z roku 1985 je takzvaná "Wiswellova studie", která byla pojmenována podle Dr Thomase E. Wiswella, fanatického obhájce obřízky. Ta studie Dr Wiswella byla následně silně kritizována a má evidentní metodologické chyby. Mimo jiné se ukázalo, že neobřezaní kojenci ve studii Dr Wiswella byli většinou předčasně narozené děti. Výše uvedené "další studie" jsou od stejného autora. Ty studie Dr Wiswella byly následně oslabeny několika dalšímu studiemi.

     Ale Dr Martin Altschul, lékař a matematik tu výzkumnou práci Dr Wiswella přezkoumal a zjistil, že je plná chyb.

     

     Penis je zajištěn pomocí Gomco svorky a na žalud je navlečen ocelový kužel, následně je ta předkožka zcela odříznuta.

      "Výsledná práce na toto téma je °KLASICKÝM PŘÍKLADEM, JAK SE DÁ LŽIVĚ MANIPULOVAT SE STATISTIKOU°." tvrdí Dr Altschul. "V závislosti na tom, jaká shromažďujete data, tak získáte kýžený výsledek." Vlastní vyšetřování Dr Altschula zjistilo, že mnoho infekcí močových cest u těch novorozených chlapců bylo "kvůli vrozeným anomáliím". Naopak, nedávno několik studií naznačilo, že "novorozenecká obřízka ve skutečnosti míru infekce močových cest zvyšuje."

     Dr Schoen cituje další dvě medicínské výhody obřízky, jmenovitě snížené riziko vzniku rakoviny nebo sexuálně přenosných chorob, jako je HIV nebo syfilis.

     "Je větší pravděpodobnost, že někdo bude zasažen bleskem, než že kvůli předkožce dostane rakovinu," odpovídá na to Dr van Howe. "Japonsko, Norsko, Finsko a Dánsko mají mnohem menší míru té rakoviny než USA a vůbec své chlapce neobřezávají."

    Ve skutečnosti v roce v roce 1996 zástupci Americké společnosti pro rakovinu napsali AAP dopis, v němž uvedli, že "úmrtí, jejichž příčinou je obřízka jsou srovnatelná s úmrtími následkem rakoviny penisu." V tom dopise se rovněž uvádí, že "názor, že obřízka je prevencí rakoviny je nevhodný."

     "Rakovina penisu je extrémně vzácná," dodává Dr Altschul. "Je směšné jenom pomyšlení, že kvůli tak malému riziku nemoci (která navíc vzniká až v pozdním stáří. Redakce PNVT) by se měla odříznout předkožka u každého malého chlapečka."

     "Rakovina prsu se u žen vyskytuje velmi často," říká Dr Denninston, "a to mnohem častěji než všechna údajná rizika předkožky. Odůvodňuje to uříznutí všech prsou před pubertou?"

     A co obřezaní muži a pohlavně přenosné choroby? Nedávná studie zveřejněná v Journal of the American Medical Association prokázala, že obřezaní muži mají mnohem vyšší výskyt syfilitidy a HIV. Obřezaní muži měli též vyšší míru infekce genitálního herpesu, hepatitidy a chlamydií. Autoři té studie celkově zhodnotili, že "že neexistují vůbec žádné důkazy o profylaktické roli obřízky ale že jsou naopak tendence v opačném směru."

     "Závěr," tvrdí Dr Denninston: "Údajné výhody obřízky vůbec neodpovídají rizikům."

     Chlapeček  zápolí se suchými zipy. Jeho předkožka je pevně spojena se žaludem a dá se jen velmi obtížně odtrhávat. Chirurg špičatým hrotem cévní svorky krouží okolo žaludu a tak postupně odtrhává předkožku od žaludu. Chlapeček se zmítá na plastové misce v bolestech. To je důvod, proč je ten Circumstaint napevno přišroubován k operačnímu stolu.

    3. čevence 1991; Oakland Kalifornie. Zatímco byl obřezáván 12 hodin starý chlapeček, tak mu lékař odřízl třetinu žaludu. Odtržený kus byl sice znovu připevněn, ale ten chlapeček zůstal znetvořený. Soud přiřkl náhradu 256 000 $.

    12. září 1992; San Diego Kalifornie Během obřízky odřízl lékař jednomu chlapci žalud. Ten lékař tvrdil, že  neporušil žádnou "vnímatelnou funkci" a že pracoval správně. Porota přisoudila malému pacientovi náhradu ve výši 36 000 $.

    18. července 1995; Texas; Pětiletý chlapec upadl při obřízce do kómatu. Zemřel o týden později.

    "Míra komplikací u obřízky je mezi 2% až 6%" vysvětluje Dr van Howe. "Průměrný chlapec bude mít více zdravotních potíží, když bude obřezán, než kdyby byl nechán na pokoji."

    Někteří lékaři věří, že by nenáboženská obřízka z USA zmizela, pokud by nebyla hrazena zdravotním pojištěním. To se stalo v Anglii, kde byla míra obřízky před druhou světovou válkou stejná jako v USA. Po válce však britští lékaři už nedokázali nalézt žádné důvody, aby ta operace byla obnovena a tak byla obřízka vyškrtnuta ze seznamu pojištěním krytých služeb. Během desetiletí tam klesla míra obřízky pod 2%. Předtím byla přes 50% u dělnické třídy a přes 85% u vyšších vrstev.

    

    Ještě dezifekční prostředek z tuby a ta obřízka je kompletní.

    "Proč jsou tyto operace stále propláceny zdravotními pojišťovnami? Jednoduchá odpověď je, že tomu rodiče tak chtějí" (Není tomu už dnes ve všech státech USA, v některých státech Intakt Amerika dosáhla toho, že novorozeneckou obřízku už pojišťovny neproplácejí. Redakce PNVT) říká Dr Patricia Waldová, regionální koordinátorka pro pediatrii v Kaiser Permanente Medical Center v Jižní Kalifornii. Tam lékaři rodičům radí, aby učinili informované rozhodnutí a tu operaci neprováděli, pokud ona není rodiči přímo vyžadována. "Proplácíme to pouze ze zdvořilosti. Ale pro mě je to pouze kosmetická operace, podobně jako propíchnutí uší."

     Náklady na obřízku jsou v USA odhadovány na 400 miliónů $. (Podle nedávných odhadů jsou náklady na novorozeneckou obřízku minimálně 1,2 miliardy $. Redakce BVJ. Podle úplně nejnovějších odhadů jsou to až 2 miliardy $. Redakce PNVT) Průměrná odměna chirurga se pohybuje mezi 50 $ až 350 $, průměrně je to 115 $. Odměna pro lékaře z pojištění je asi 95 $. Dr van Howe tvrdí, že podnikavý doktor může vydělat až 25 000 $ ročně jenom na obřízkách. Dr Shoemaker ale pochybuje, že za tím stojí pouze peníze.

     "Po poskytnutí přiměřených rad rodičům a provedení operace," tvrdí Dr Shoemaker, "to není výnosná zábava."

     Předkožka je stále přilepená k žaludu a lékař musí ten žalud několikrát objíždět hemostatem. Chlapeček řve, jeho tvář je červená a jeho oči jsou vytřeštěné.

      Obřízka je jedinou operací v USA, která je běžně prováděna bez anestetik. Na 64 až 95% chlapečků nedostane při této operaci vůbec nic, co by tlumilo bolest. Donedávna lékaři rodičům jednoduše tvrdili, že novorozenci nemají stejný pocit bolesti jako dospělí.

     "Nevěděla jsem, jaká ta obřízka ve skutečnosti je, když jsem souhlasila s tím, že budou mí tři synové obřezáni," vysvětluje Marylin Milošová, zakladatelka a předsedkyně Národní organizace informačních center o obřízce (NOCIRC). "Můj doktor tvrdil, že je to nutné, že to nebolí a že ten zákrok trvá pouze krátce, stejně tak, jako oddělení pupeční šňůry a tak jsem si to též sama myslela."

     Deset let po té, co se jí narodil poslední syn se Marylin Milošová vrátila do školy a začala studovat  na zdravotní sestru. Už jako studentka byla požádána, aby asistovala při obřízce. "Viděla jsem, jak část penisu chlapečka byla odříznuta - bez anestetik - to bylo pro mne velmi zdrcující." Později, když pracovala jako zdravotní sestra, natočila videozáznam novorozenecké obřízky a pojmenovala ho: Informovaný souhlas.

    "Rodiče neměli vůbec představu, co se děje s jejich novorozenými chlapečky," vysvětluje, "cílem bylo ukázat rodičům, co vlastně ta obřízka je." Nemocnice Marin General v Kalifornii ale nechtěla, aby rodiče tu videokazetu viděli. "Řekli mi, že to není nic, co by měli rodiče vidět. Odpověděla jsem, že rodiče by měli absolvovat více než jejich miminka."

    V roce 1985 založila Marylin Milošová NOCIRC. "Je to jako nevýslovně zastírací akce. Lékaři nechtějí být pravdiví, nemocnice nechtějí být pravdivé a tak jsou rodiče úmyslně a neodpovědně nesprávné informováni. Ta obřízka je největším podvodem v historii americké mediciny." Nedávné studie potvrdily vnitřní pocit Marylin Milošové o obřízce. Nedávné vydání časopisu  Journal of the American Medical Association uvádí, že "novorozenci, kteří nedostali anestetikum trpí během obřízky velkou bolestí a jsou vystaveni zbytečným rizikům jako je zadušení nebo respirační paralýza" a tvrdí. že "chirurgická dovednost chirurga tu bolest nemůže snížit a že infantilní amnezie - což je argunent "on si to nebude pamatovat" to nemůže ospravedlnit. Ale i kdyby se použila anestezie ke snížení bolesti, tak tu jsou další obavy, že je tu u kojenců ohledně použití vysoce účinných látek riziko."

     Ještě zůstává otázkou, jak dlouho ta bolest trvá. "Obřízka způsobuje novorozencům takovou traumatickou bolest, že to může mít škodlivé účinky na rozvoj jejich mozku." řekl James Prescott PhD, předseda Ústavu humanistických věd v Long Beatch v Kalifornii. Jako psycholog, který je rozsáhle obeznámen s problematikou dětského traumatu a jeho dlouhodobých důsledků, Dr Prescott vysvětluje, že stres z obřízky poškozuje neuronární systémy zodpovědné za genitálně chuťový pocit. Ve skutečnosti je mozek dítěte kódován, aby si spojil bolest s potěšením. Ve skutečnosti je ta bolest při obřízce tak extrémní, že není neobvyklé, že se ti chlapečci dostanou do šoku, kdy jsou najednou zticha a přestanou bojovat.

     Předkožka je konečně odtržena od žaludu. Pomocí druhé cévní svorky zařáží lékař špičku předkožky dovnitř, aby zamezil průtoku krve, pak posune hemostat o čtvrtinu centimetru, vezme nůžky a tu předkožku podélně nastřihne.           

     Deset let poté, co Marylin Milošová založila svou organizaci se 24 sester z nemocnice svatého Vincenta v Santa Fe v Novém Mexiku prohlásilo za oponentky novorozenecké obřízky z důvodu svědomí. Později některé z nich založily organizaci Sestry za práva dítěte. "Našim cílem je chránit kojence a děti před chirurgickými změnami na jejich genitáliích." vysvětluje spoluzakladatelka Mary Conantová.

     Před dvěma lety založil advokát J. Steven Svoboda, který byl pracovníkem v oboru lidských práv na Právnické fakultě Harvardské univerzity organizaci Advokáti pro práva dítěte. "Naše stanovisko je, že ta obřízka je zdravotní zneužívání," říká Dr Svoboda, "lékařská profese, která pokračuje v této tragické deformaci genitálií,je nyní zpochybněna organizací profesionálních právníků."

      Soudy se již zabývají stížnostmi, 22. července 1995 uznala porota v Montgomery v Alabamě Jackson Hospital and Clinic vinnou za to, že z nedbalosti obřezali novorozence proti přání jeho matky. Nezletilý poškozený získal odškodné 65 000 $.

     Náhle chlapeček ztichl.....jeho ústa jsou otevřená, ale nevydávají žádný zvuk. Jeho předkožka je nastřižená a krvácí. Lékař roztáhne díru v předkožce a nasune dutý ocelový kužel mezi předkožku a žalud. Chlapeček znovu křičí a bojuje proti suchým zipům. Kužel z ušlechtilé oceli zabraňuje tomu, aby byl užíznut žalud. Lékař položí dvěma rukama na chlapečkův penis těžkou svorku a pak ten penis protáhne dírou v té svorce. Lékař natáhne svorku, uchopí skalpel a jedním měkkým praktickým pohybem obkrouží předkožku a odřízne ji.                                                                              

     Většina předních světových lékařských sdružení se postavila proti tomuto postupu. "Obřízka novorozence nesmí být běžně prováděna." vysvětluje kanadská pediatrická společnost. "Obřezávání.....to by bylo neetické a nepřiměřené," řekla britská lékařská asociace. Australská asociace pediatrických chirurgů v Austrálii a na Novém Zélandu uvádí: "Mužská novorozenecká obřízka není žádnou lékařskou indikací. Je to traumatický postup, který se provádí bez znecitlivějících látek, aby se odstanila normální ochranná předkožka."

   AAP bude podle očekávání publikovat svou novou pozici o obřízce někdy koncem letošního roku. "To je můj názor," říká člen přípravné skupiny pro vydání stanoviska, Dr Shoemaker, "ale myslím si, že AAP bude tvrdit, že neexistuje dostatek lékařských důkazů, které by doporučovaly rutinní obřízku. Ale též, že neexistuje dostatek důkazů pro to, že se ta obřízka vůbec nesmí provádět. Pokud se tak stane, tak základní text bude otevřený různým interpretacím a tak bude špatným průvodcem."

    (A to se také stalo. Dr Shoemaker měl se svou předpovědí pravdu, protože stanovisko AAP k obřízce z roku 1999 došlo k tomuto závěru. Redakce BVJ)

     Kent Kleppinger, pediatr, který provádí obřízky vysvětluje: "Říkám rodičům, že ta obřízka je pouze kosmetická operace. Není těžké přesvědčit proti ní matky, ale otcové jejich rozhodnutí zvrátí. Chtějí, aby jejich synové vypadali jako ostatní chlapci v šatně. Chtějí, aby jejich synové vypadali jako oni sami."

     Stejně jak otec, tak syn. To může být jedním ze skrytých důvodů, proč jsou novorozenci v USA ještě obřezáváni. Ale Shell Thompson, redaktor jednoho národního Outdoor - Magazinu a otec dvou synů vidí argument o šatně jako planý. "Byl jsem tlouštík a za to jsem byl jako teenager nemilosrdně šikanován. Tak ale byli šikanováni i hubení kluci, třeba kluci s akné nebo kluci se zrzavými vlasy. V tom věku si k tomuto kluci vždycky něco najdou bez ohledu na to, co má dotyčný mezi nohama."

     Thompson, který byl obřezán jako novorozenec se rozhodl, že své syny obřezat nenechá. Míra obřízky klesá v celé zemi. Na západním pobřeží už poklesla na 34%. Pokud se bude chlapec, který se dnes narodil poprvé sprchovat na střední škole, tak tam budou obřezaní pravděpodobně v menšině.

     To všechno snad přesahuje základní lidská práva dítěte. V roce 1996 kanadská lékařská asociace schválila etický kodex, který instruuje lékaře, aby "se odmítali účastnit praktik, které porušují základní lidská práva." To by znamenalo, že v případě obřízky rodičovské záliby nesmějí dítě omezit na jeho právech. 

     Margaret Sommervillová, profesorka práva a lékařství na McGillově univerzitě v Montrealu a zakladatelka Centra pro medicínu, etiku a právo nedávno způsobila, že se všem severoamerickým pediatrům naježily chlupy na těle, když prohlásila, že ta obřízka je "technickým ublížením na zdraví."

     "Jakmile je rozhodnuto, že ta obřízka není lékařsky potřebná, zneužíváte léčebného účelu a ta obřízka se stává neodůvodněným zraněním." prohlásila profesorka Sommervillová.

    Dr Leo Sorger to v ObGYN News vyslovil ještě jasněji: "Obřízka způsobuje bolest, trauma a trvalou ztrátu ochranných a erotogenních tkání. Odstranění této normální zdravé a funkční tkáně bez lékařského důvodu porušuje Deklaraci OSN o lidských právech - článek 5 a Úmluvu OSN o právech dítěte - článek 13"

     V září 1996 Kongres USA schválil zákon, který zakazuje mrzačení ženských genitálií. "Američané jsou šokováni z mrzačení ženských genitálií," vysvětluje právník Svoboda, "ale vůbec je nevzrušuje rutinní mrzačení, které se odehrává v jejich vlastní kultuře." Dr Svoboda uznává, že kliteridektomie  je vážnější a škodlivější operace než obřízka, ale on tvrdí, že "lidská práva neříkají nic o tom, že když se odřežou čtyři prsty, tak že je to porušení lidských práv, ale že když se ty prsty odřežou pouze tři, tak že to žádné porušení lidských práv není a je to v pořádku. Zákon o lidských právech takto nefunguje. Pokud je něco špatné, tak je to špatné. A ta nepřijatelná obřízka špatná je."

      Ta předkožka je odloupána jako pomerančová kůra.Chlapeček stále pláče. Po několika minutách lékař odstranil svorku, sundal si rukavice a odešel. Sestra vzala tubu s antideptickou mastí, vše pomazala a pak přinesla třesoucího se chlapečka rodičům.