PRÁVO NA VLASTNÍ TĚLO

Mgr. Antonín Vlas
ČR: Na Borku 1623/ BRD: Am Obstwiese 3A Schwante
431 11 Jirkov / 16727 Oberkrämer (u Berlína)

telefon:
ČR:00420731118064
BRD:004915223639656
pravo-na-vlastni-telo@atlas.cz

OBŘÍZKA - JE OCHRANOU PŘED ZÁNĚTEM ŽALUDU?

07.03.2017 09:53

 

               Balanitida 

     je zánět * žaludu (balanus), který však nemusí být vždy infekcí ** . Balanitida může být spojena s postitidou, zánětem předkožky (posthia), pak se to nazývá balanopostitida.  Ale balanitis xerotica obliterans (BXO) je samostatná nemoc. Více informací o BXO naleznete zde .

 

     * zánět

     je zásadně patologický proces, který se skládá z dynamického komplexu cytologických a chemických reakcí, které se vyskytují u postižených cév a okolní tkáně v důsledku úrazu nebo abnormální stimulace, která má chemickou nebo biologickou příčinu a při které dochází: 1) k místní reakci a k výsledným morfologickým změnám, 2) ke zničení nebo odstranění nemocné tkáně, 3) k fyzickým reakcím, které vedou k léčení a restaurování. Příznaky zánětu jsou rubor - zčervenání,  calor - pocit tepla, nádor, vřed a dolor - bolest. K této pětici příznaků se též přidává zdravotní postižení nebo ztráta funkce. V některých případech lze pozorovat všechny ty příznaky, ale všechny příznaky nemusí být vždy nutně přítomny.

     ( Stedmanův lékařský slovník,  26. vydání z roku 1995)

 

     **  infekce

     je rozmnožení parazitických organismů v těle, znásobení běžné bakteriální flóry v trávícím traktu není považováno za infekci.

     ( Stedmanův lékařský slovník,  26. vydání z roku 1995).

     K té balanitidě může dojít jak u obřezaných, tak i u intaktních (neobřezaných) mužů. Van Howe uvádí, že se ta balanitida vyskytuje mnohem častěji u obřezaných než u intaktních chlapců. Ta balanitida má velmi širokou škálu příčin. Patří do nich mimo jiné fyzická zranění, dráždivé látky nebo infekce. Infekční balanitidy mohou být způsobeny houbovou, bakteriální nebo virovou infekcí. Pro účinnou léčbu je důležité stanovení příčiny té balanitidy. Pro to lze použít tabulku z národních směrnic pro léčbu balanitidou vytvořenou Britskou asociací pro sexuální zdraví a HIV, Je to dobrá pomůcka pro určování diagnózy, a stanovení vhodné léčby, kterou ta asociace doporučuje. Je-li ta balanitida způsobena infekčním organismem, tak by ten organismus měl být identifikován a podle toho by měla být nasazena vhodná léčba. Někdy je potřeba provést biopsii, aby mohla být ta diagnóza určena důkladně. Když někdo zahájí léčbu, aniž by předtím důkladně určil diagnózu, tak je to výstřel do tmy, který sice může náhodou zasáhnout cíl, ale s velkou pravděpodobností ten cíl mine.

     Birley s kolektivem prokázal,  že ta balanitida může být způsobena:

     * nadměrným mytím penisu

     * používáním mýdla a jiných dráždivých prostředků

     * nebo plísňovými a jinými infekcemi

     Excesivní (nadměrné) mytí odstraňuje přirozené kožní oleje (to se týká oličeje i jiných částí těla. O tom obličeji to vím už přes 30 let. Redaktor PNVT) a to způsobuje nespecifikovanou dermatitidu (USD), která je často zaměňována s tou balanitidou. Je-li ta balanitida důsledkem USD, tak se při mytí nesmí nadále používat žádné mýdlo, ošetřovací krémy pak nemají mít žádné přídavné vonné a jiné obdobné látky, aby se umožnilo znovuvytvoření těch přírodních kožních olejů. Důkladné mytí může tu nemoc pouze zhoršit.

    Příčinou té balanitidy též mohou být fyzická poranění. Ten zánět může být též důsledkem předčasného násilného stahování předkožky, které naruší synechickou membránu, a tak je u chlapce rozrušeno slepení předkožky se žaludem. Násilné rozrušování synechie může způsobit odřeninky, které se pak mohou zanítit.

    Neinfekční dráždivé látky mohou způsobit atopickou balanitidu. Například je známo, že vysoce chlórovaná voda, která se často vyskytuje v bazénech, může tu balanitidu způsobit. Je třeba se vyhýbat příslušným stimulantům a mělo by to být ošetřováno příslušnými krémy.

    Předkožka je přírodou navržena tak, aby chránila před infekcí. U malých chlapců se dá nejlépe té balanitidě předejít tím, že se ta jejich předkožka nechá na pokoji, takže pak ta předkožka plní svou imunologickou funkci. Vůbec byste se neměli u nich pokoušet tu předkožku stahovat dozadu a umývat to pod ní.

    U sexuálně zralých mužů by mělo být během koupání pravidelně odstraňováno smegma. Ale nemělo by se při tom používat mýdlo. Když už se to mýdlo použije, tak se to musí důkladně opláchnout. Mytí mýdlem je jednou z příčin té balanitidy.

    Někteří lékaři obhajují při opakovaných zánětech provádění obřízky. Neexistuje ale vůbec žádný zdokumentovaný lékařský důkaz, že by ta obřízka byla vhodným opatřením. Je třeba, aby byl penis chlapce v klidu a zejména se vystříhat používání mýdla, aby se zabránilo zbytečnému podráždění nadměrným mytím.

   Některé lékařské zdroje uvádějí, že má být žalud uchováván v suchu. Taková doporučení jsou ale založena na neznalosti normální lidské fyziologie, protože je zcela normální, když je podpředkožková oblast vlhká. Ta snaha udržovat místo pod předkožkou suché je těžce proveditelná a může to zhoršit dermatologické onemocnění. Podpředkožková oblast totiž obsahuje lyzozym - antibakteriální enzym, který chrání proti infekčním organismům. Podpředkožková vlhkost také obsahuje sekrety z mazových žláz, které hydratují, mažou a chrání sliznici žaludu.

 

               Balanitis plasmacellularis Zoon - Zoonská balanitida

 
     Balanitida plasmových buněk je charakterizována subepethiliální infiltrací plasmových buněk.Baldwin hlásil úspěšnou léčbu zoonské balanitidy pomocí laserové terapie s použitím oxidu uhličitého. Kunar hlásil úspěšnou léčbu pomocí obřízky. Ve 27 případech z 35 případů, které Kunar zadokumentoval, se ty léze nacházely na předkožce a tak by měla být ta nemoc správně nazvána zoonská postitida plasmatických buněk. Pak je samozřejmé, že Kunar amputací předkožky tu nemoc odstranil. Laserová vaporisace s oxidem uhličitým je však pravděpodobně vhodnějším způsobem léčby. Více informací o té léčbě je zde. Albertini s kolektivem popsal úspěšné využití erbia při YAG - laserové léčbě lézí zoonské balanitidy bez provádění obřízky. Zoonskou balanitidu je však třeba odlišit od podobného onemocnění frythoplasia queyrat, které je zhoubným nádorem.
 
 
 

               Candida balanitis

 
     Někteří nemocní s diabetem mohou mít náchylnost ke candida albicans balanitis, což je vlastně kvasinková infekce. Neoficiální důkazy naznačují, že omezení spotřeby cukru a alkoholu a přísná kontrola hladiny cukru v krvi může pomoci kontrolovat tento druh balanitidy. Plísňové infekce též poukazují na oslabený imunitní systém.