PRÁVO NA VLASTNÍ TĚLO

Mgr. Antonín Vlas
ČR: Na Borku 1623/ BRD: Am Obstwiese 3A Schwante
431 11 Jirkov / 16727 Oberkrämer (u Berlína)

telefon:
ČR:00420731118064
BRD:004915223639656
pravo-na-vlastni-telo@atlas.cz

NECHIRURGICKÁ OBNOVA PŘEDKOŽKY - DRUHÝ ČLÁNEK Z INDEPENDENTU

11.10.2019 23:01

              MNOHO MUŽŮ HOŘCE LITUJE, ŽE JSOU OBŘEZÁNI, NOVÁ METODA JIM UMOŽŇUJE NAPRAVIT JEJICH POŠKOZENÍ

      článek vyšel v Independentu dne 25.6. 1996
 
      autorky                                   Rita Carterová&Anna Rockalová
 
     Stovky britských mužů chodí s malými kovovými závažími připevněnými lepící páskou ke koncům svých penisů. Toto kuriózní náčiní není důkazem nějaké jejich bizardní sexuální zvrácenosti ale je zoufalým pokusem získat svá těla zase normální. Jsou to muži, kteří byli obřezáni a kteří se to: snaží zvrátit postupným "rekonstruováním" předkožky.
 
     Metodu závaží a pásek navrhl Dr Jim Bigelow, kalifornský psycholog, který tak účinně zahladil účinky své vlastní obřízky. Tvrdí, že strávil čtyři roky jemným natahováním kůže těla penisu přes žalud a tu kůži udržoval na místě chirurgickou lepící páskou. Ochranný obal nové kůže, jak tvrdí, vedl k citlivějšímu penisu a k lepšímu sexuálnímu životu.
 
     Následně o této své zkušenosti napsal knihu a "neobřezávání" si vyzkoušeli stovky mužů v USA. Nyní je jeho metoda v Británii propagována britskou skupinou NormUk, což je dobročinná nezisková organizace, která pomáhá mužům postiženým obřízkou a bojuje proti zbytečným obřízkám. Tu skupinu v tomto kontaktovalo už více než 400  mužů.
 
     To obnovování předkožky =může vyznívat jen jako další divný kalifornský nápad ale ten nápad je založen na principu tkáňové expanze, při kterém se postupně prodlužuje stávající kůže, což je technika v plastické a reprodukční chirurgii běžná. Lékaři v USA tvrdí, že viděli "rozumné" výsledky u mužů, kteří si to sami vykonali.
 
     Keith Barker, 47letý pedagogický pracovník v Glasgowě je jedním z mužů, kteří si svou předkožku obnovují pomocí metody těch pásek a závaží. "Teď, když mi začíná žalud krýt kůže, tak se cítím mnohem komforměji," tvrdí.
 
     Ačkoliv je ta obřízka ve Spojeném království méně běžná než v USA, tak se stále ještě provádí z náboženských nebo zdravotních důvodů, přičemž tu 5 až 10% chlapců ztratilo svou předkožku do věku 16 let. Dr John Warren, lékař v Harlow v Essexu a zakladatel NormUk, je jedním z rostoucího počtu lékařů, kteří chtějí, aby bylo od praktikování té obřízky naprosto upuštěno s vyjímkou vzácných případů, kdy je ta obřízka naprosto nezbytná. Dr Warren byl sám obřezán, když mu byl jeden rok a tvrdí, že ta operace je krutá, nebezpečná, zbytečná a mrzačící.
 
     "Můj bratr obřezán nebyl, takže jsem vyrůstal s vědomím, že je můj penis poškozen," tvrdí Dr Warren, "Bylo mi řečeno, že na tom vůbec nezáleží, ale mě se to nikdy nelíbilo, cítil jsem se pozměněný a jak jsem stárnul, vnímal jsem stále větší nepohodlí. Kůže těla mého penisu byla během erekce velmi napnutá a penis byl během sexu necitlivý." Někteří vědci tvrdí, že bez ochranného krytí se na povrchu žaludu vytváří velmi silná vrstva keratinu, vláknitého proteinu, takže se pak žalud stává pevnějším a méně citlivým a tak povrch se postupně mění z charakteru sliznice na charakter pokožky.
 
     Po návštěvě antiobřízkových skupin v Kalifornii se Dr Warren, který je ženatý, rozhodl zkusit obnovit svou předkožku pomoci chirurgické pásky a postupně těžšího závaží. "S tou páskou, která držela kůži na místě žaludu jsem zjistil, že se cítím mnohem komfortněji než předtím," tvrdí.
 
     V Británii je většina obřízek u dětí prováděna jako náboženský rituál, bez anestetika, kdy je ta předkožka natažena dopředu a amputována. Je to jediná nepodstatná operace, s kterou pacient nesouhlasí a Dr Warren tvrdí, že jsou tak porušována lidská práva stanovená OSN na sebeurčení a lidskou důstojnost.
 
     Ta obřízka je také velmi bolestivá. Výzkum prokázal, že jsou kojenci po té obřízce většinou zoufalí, a jsou několik dní v šoku. Kromě toho ta operace přináší rizika: vyskytly se i případy úmrtí dětí na infekci po obřízce nebo po ní vznikla gangréna. A ten nůž může někdy i ujet. V USA, kde je na 80% chlapců stále obřezáváno (v době, kdy byl napsán tento článek, míra novorozenecké obřízky v USA poklesla na 60%. Redakce PNVT), Došlo i k takovým poškozením, že byl obříznut celý penis a dítě pak bylo přeoperováno na dívku.
 
     Dr Leela Kapilová, lékařka z Nottinghamu, která studovala následky té obřízky odhaluje, že míra těch komplikací se pohybuje mezi 2 až 10 procenty. Většina lékařů zde v Británii již nepodporuje takzvané obřízky ze zdravotních důvodů. Studie před 20 až 30 lety poukázaly na nižší riziko rakoviny penisu u obřezaných mužů a snížené riziko rakoviny děložního čípku u jejich partnerek. Důvodem je prý téměř jistě to, že ta obřízka zabraňuje hromadění potenciálně infekčního produktu zvaného smegma - ale na to pomůže pravidelné mytí. Ti, u kterých se mohla vyvinout ta rakovina v důsledku infekcí vyvolaných smegmatem si pravděpodobně položili základy své nemoci už dlouhé roky dříve. Dnes je rakovina penisu velice vzácná.
 
     Nejčastěji uváděným zdravotním důvodem pro obřízku je fimóza - při které se předkožka obtížně stahuje. Velká jizva a ztráta citlivosti jsou hlavními stížnostmi mužů, kteří tu obřízku podstoupili až v dospělosti, přičemž si mnozí z nich stěžují, že jejich sex po obřízce není příjemný.
 
    Keith Barker byl operován před pěti lety poté, co trpěl opakujícími se infekcemi. Sexuální styk se pro něho po té obřízce stal "neudálostí", jak on tvrdí a on teď žije v trvalé nepohodě. "Ta obřízka byla největší chybou mého života." tvrdí.
 
     Dr Warren doufá, že se mu podaří dokončit svou obnovu během dvou až tří let. "Ta předkožka není jen obyčejná kůže ale je to jediná struktura se specializovanými nervovými zakončeními." tvrdí. "Můj sex je teď mnohem lepší. Během erekce byla ta kůže penisu velmi napnutá ale teď je můj pohlavní styk mnohem pohodlnější a začínám se cítit lépe. Zjistil jsem, že teď mohu nosit trenýrky bez pocitu a mám teď to, co mi celé roky ve spodním prádle scházelo, předkožku."
 
     Mučen živou noční můrou z dětství.
 
     Graham Edwards, 48 let, nezávislý poradce v oblasti publikování, byl obřezán jako dítě poté, co lékaři jeho rodičům řekli, že má těsnou předkožku.
 
     Až do věku pěti let trpěl vážnými opakujícími se nočními můrami, které podle jeho názoru potvrzují podvědomou paměť té operace.
 
     "Měl sny, že ke mě přicházejí tvary s noži a řezají mě tam. Byly to ty nejtěžší sny, které jsem kdy měl a velmi dobře si je pamatuji.
 
     Součástí té hrůzy bylo, že jsem byl násilně držen a měl jsem pocit, že se dusím, měl jsem dusivý pocit.
 
     Ta obřízka pro mě vždy byla pouze zdrojem nepohodlí, a tak mě štvalo, že nikdy nebudu vědět, jaké je to být neporušený  Je nevyhnutelné, že se pak člověk cití rozhořčen vůči svým rodičům, ale já si nemyslím, že je taková emoce správná. A to proto, že ti rodiče byli též obětmi určitých lékařů. Na obřízku mužů je nutno pohlížet stejně, jako na ženskou obřízku. Že to už není přijatelné."
 
     Pan Eswards, který je ženatý a nyní žije v Oxfordu, už téměř rok svou předkožku obnovuje, používá tři rybářská olůvka, která mají dohromady asi 60 uncí.
 
 

               Jak tu předkožku restaurovat?

 
     Obnovování předkožky je pomalý proces, při kterém je natahována kůže těla penisu na žalud, který může trvat až několik let. Mnoho mužů však vykazuje zlepšení pohodlí a citlivosti již po několika týdnech. Kůže těla penisu má být tažena co nejdále na žalud a poté upevněna chirurgickou páskou. Ta kůže se bude postupně prodlužovat, dokud přirozeně nepokryje žalud. Alternativně může být ta kůže denodenně natahována i ručně.
 
     Na tu pásku může být připevněno i malé závaží, které stojí okolo 40 až 50 liber, i když někteří muži si vypomáhají rybářským olůvkem. Hmotnost se může pohybovat mezi 8 až16 uncemi a mělo by to být pohodlné. Ta kůže by měla být natahována postupně a jemně. 
 
     Někteří muži obnovují tolik kůže, aby jim zcela přikryla žalud a aby tak zamaskovali svou obřízku, zatímco jiní jenom tolik, aby zakryla jejich obřízkovou jizvu.
 
     Chirurgická obnova předkožky je též možná ale její výsledek je považován za neuspokojivý a zde v Británii je prakticky neznámá. V USA je její úspěšnost pouze 70%.