PRÁVO NA VLASTNÍ TĚLO

Mgr. Antonín Vlas
ČR: Na Borku 1623/ BRD: Am Obstwiese 3A Schwante
431 11 Jirkov / 16727 Oberkrämer (u Berlína)

telefon:
ČR:00420731118064
BRD:004915223639656
pravo-na-vlastni-telo@atlas.cz

MÝTY O OBŘÍZCE

28.06.2017 03:15

 

 

                MÝTY O OBŘÍZCE, KTERÝM SE BEZMYŠLENKOVITĚ VĚŘÍ

                redaktorka                             Darcia Narvaraezová  Ph D

                Darcia Narvaez

 
      serie 6 článků vyšla v roce 2011 v časopise Psychology Today
 
                
 
     "Když jsem byla těhotná se svým prvním dítětem, tak jsem věřila, že ta obřízka je něco, co by mělo být velmi jednoduše provedeno a že to není vůbec komplikovaná věc a že by všichni muži měli být obřezáni. Pak jsem jednoho dne viděla obraz chlapečka, který byl právě obřezán a najednou bylo vše úplně jinak. Byl to jen malý, zrnitý obraz a já o tom chtěla vědět více, a čím více jsem o tom věděla, tak to tím horší bylo. Ukázalo se, že ta obřízka není vůbec žádná maličkost, ale že je to ve skutečnosti velmi veliký problém."
 
      Serie obsahuje tyto články:
 
     1) chirurgické mýty
 
     2) mýty o zdraví a sexuálních nemocech
 
     3) sociální a společenské mýty
 
     4) etika a ekonomika obřízky
 
     5) velké nebezpečí pro intaktní chlapce
 
     6) proč bychom měli i nadále mrzačit chlapce kvůli neznalosti mužské anatomie
 
 
 

                Chirurgické mýty

 
       autorka                       Lillian Dell'Aquila Cannonová
 
             Výsledek obrázku pro lillian Dell'Aquila Cannon photo  
 
 

               Mýtus 1: Je odříznut pouze kousek kůže

 
              
 
     Realita: Špatně. Předkožka tvoří zhruba polovinu kůže a vůbec to není jen nějaký kožní hadr. V dospělosti je velikost té předkožky asi 100 cm2. U kojenců a malých dětí je ta předkožka pevně slepena se žaludem stejným typem tkáně, která váže nehty k nehtovým lůžkům. Odstranění předkožky u novorozence vyžaduje nejprve její oddělení tupou sondou od žaludu a pak naříznutí nahoře v podélném směru a pak odříznutí kolem dokola. Podívejte se na tyto  Bilder  obrázky.
 

               Mýtus 2: Dítě to nebolí

     Realita: Špatně. V roce 1997 provedli kanadští lékaři studii, která měla ukázat, jaká enestezie nejvíce snižuje bolest při novorozenecké obřízce nejefektivněji. Stějně jako i u jiných studií tam měli kontrolní skupinu chlapců, kterým nedali vůbec žádnou anestezii. Lékaři rychle zjistili, že chlapci, kteří byli obřezáni bez anestezie měli tak velké bolesti, že bylo neetické v tom pokračovat u zbytku té kontrolní skupiny. Dokonce i při té nejlepší veřejně dostupné anestetické metodě, která byla při té studii zjištěna a tou je nervový blok do hřbetu penisu, to snižovalo bolest u miminek pouze částečně a k tomu ještě přistupovala bolest během hojení po operaci. Některá miminka měla při té studii tak extrémní bolest, že se při tom začala dusit a jedno při tom dokonce utrpělo záchvat. Lander, J. et al., "Comparison of Ring Block, Dorsal Penile Nerve Block, and Topical Anesthesia for Neonatal Circumcision," JAMA 278 (1997): 2157-2162. Srovnání kruhového bloku,  nervové bloku hřbetu penisu, a aktuální anestézie u novorozenecké obřízky
 
 
 

               Mýtus 3: Můj lékař obřezává s anestezií

 
     Realita: Ne vždy. Většina novorozenců v USA nedostává žádnou anestezii. Pouze u 45% respondentů odpověděli lékaři, že použili nějakou formu anestezie. Na 70% všech obřízek v USA provádějí gynekologové a ti používají anestezii nejméně ze všech obřezávajících lékařů - pouze v 25%. Nejčastější důvody proč tu anestezii nepoužívají je to, že nevěří, že je pro ten zákrok potřebná a že se domnívají, že ten zákrok trvá příliš krátce. Stang, H. et al., "Circumcision Practice Patterns in the United States," Pediatrics Vol. 101 No. 6 (1998): e5. Vzorce obřízkové praxe  ve Spojených státech. Novorozenecká obřízka s anestezií trvá minimálně půl hodiny. Pokud vám chlapečka vrátili dříve, tak to znamená, že během zákroku trpěl extrémními bolestmi.
 
 
 

               Mýtus 4: I když je to bolestivé, tak si to dítě nepamatuje

 
     Realita: Tělo je něco, jako historická banka a tak si zpětně pamatuje všechno. Bolest při obřízce způsobí změny v chlapečkově mozku, takže pak chlapec později reaguje mnohem citlivěji na bolest. Taddio A, et al., "Effect of neonatal circumcision on pain response during subsequent routine vaccination." Lancet 1997;349(9052):599-603. Efekt neonatální obřízky na bolestivou reakci během následného rutinního očkování Ta obřízka může též vést k posttraumatické stresové poruše, depresím, pocitům hněvu a nízkému sebevědomí Boyle; 2002, Hammond; 1999, Goldman; 1999. I v případě, že chlapec nemá explicitní paměť a není schopen se bránit, tak nikdo nemá právo mu způsobit tak obrovskou bolest. Zákon nařizuje uspání než dojde k pokusům na zvířatech a chlapečkům by se nemělo dostat příznivějšího zacházení?
 
 
 

               Mýtus 5: Můj chlapeček během celého obřezávání spal

 
     Realita: To není možné, pokud nedostal celkovou anestezii a ta se novorozencům nedává. Dokonce i když se použije hřbetní nervový blok, tak základ penisu zůstává citlivý na bolest. Ti chlapečci mnohdy upadají do šoku, takže, i když se na venek zdá, že jsou klidné, tak je to ve skutečnosti odpověď na extrémní bolest a stres. Aby rodiče uklidnily, tak jim zdravotní sestry často tvrdí, že chlapeček během toho zákroku po celou dobu spal. Kdo by se rád dověděl, že jeho dítě křičelo bolestí.
 
 
 

               Mýtus 6: Ta obřízka nezpůsobí žádné trvalé poškození dítěte

 
     Realita: Špatně. Pokud jsou nějakému pacientovi, který se nemůže bránit odstraněny zdravé tkáně, tak je to poškození samo o sobě, o tom však bude v dalším článku. Obřízka má ale též řadu rizik a vedlejších účinků. Rozsah komplikací u novorozenecké obřízky je 1 - 3% Schwartz, William M., MD et al., PEDIATRIC PRIMARY CARE: A Problem-solving Approach, 2nd Edition, Year Book Medical Publishers, Inc., 1990, pp. 861-862. Zde je krátký seznam těch komplikací:
 

     meatus stenóza

     Mnoho obřezaných mužů a chlapců trpí stenózou meatu; to je zůžení močové trubice, což může bránit močení a vyžaduje to mnohdy korektivní operaci.
 

     srůsty

 
      Obřezaní mohou mít kožní mosty. Ty nastanou, když v době hojení ran předkožka přiroste k žaludu v místech, kde by být přirostlá neměla. Lékaři léčí tyto srůsty odtrháváním a to většinou bez anestezie. V závažnějších případech jsou nezbytné korektivní operace.
 

     pohřbený penis

 
     Obřízka může vyvolat takzvaný pohřbený penis, kdy je odstraněno příliš mnoho kůže a pak je ten penis vtlačen do těla. To může způsobit problémy v dospělosti, protože pak může mít muž kvůli nedostatku kůže bolestivé erekce. U některých mužů se ta kůže při erekci dokonce roztrhne. Obřízka má též mnoho jiných dopadů na sexualitu, tím se však budeme zabývat v dalším článku.
 

     infekce

 
     Obřízková rána se může nakazit. To je v dnešní době, kdy se množí rezistentní bakterie, na které nezabírají antibiotika obzvlášť nebezpečné. 
 
 

      smrt

 
      Chlapečci mohou v důsledku obřízky zemřít. Na 100 chlapců ročně umírá v důsledku obřízky v samotných USA a to většinou kvůli ztrátě krve nebo infekce Van Howe, R., "Variability in Penile Appearance and Penile Findings: A Prospective StudyVariabilita vzhledu penisu a penilní zjištění: prospektivní studie , " BJU 80 (1997): 776-782.

Van Howe, R., "A Cost-Utility Analysis of Neonatal Circumcision,Nákladově-Utility Analýza novorozenecké obřízky " Med Decis Making, December 1, 2004; 24(6): 584 - 601.

Není mnoho času na to, abychom začali pečlivěji přemýšlet nad tím, že bychom naše chlapce neměli obřezávat? Nebo si snad myslíme, že ta obřízka přináší zdravotní výhody? Ale na to téma více v dalším článku.

                    

                mýty o zdraví a sexuálních nemocech 

     Další mýty o obřízce, kterým však věříte; hygiena a pohlavně přenosné choroby

                                                                                                                                                                                                        Je ta obřízka opravdu čistší a zdravější? 

      
       autorka:                       Lillian Dell'Aquila Cannonová               
 
                                               
 
     Bylo napsáno mnoho senzací, že ta obřízka je čistší a zdravější, ale je to skutečně pravda?
 
 
 

             Mýtus 7: Musíte být obřezán jako dítě, protože penis dítěte je velmi těžké udržovat v čistotě.

     Realita: Batolata mají předkožku pevně přilepenou k žaludu. Vůbec se nemá snažit v tom věku pokoušet se stahovat předkožku a čistit to zevnitř, protože by to mohlo v tom věku chlapečkovi způsobit bolest a trauma a je to srovnatelné s tím, jakoby jste se pokoušeli čistit vnitřek pochvy dítěte. Předkožka dítěte je navržena perfektním způsobem pro ochranu žaludu penisu dítěte a tak ho chrání před stolicí. Vše, co je potřeba u penisu čistit je pouze zevnějšek, podobně jako je tomu u nehtů na prstech. Udržet penis obřezaného dítěte v náležité čistotě je mnohem těžší, protože musíte čistit okolí rány, dávat pozor, aby se do rány nedostala žádná stolice a musíte na ten penis nanášet mast.
 
 
 

               Mýtus 8: Malí chlapci si to pod předkožkou nečistí a pak mohou dostat infekci

 
     Předkožka se postupně odděluje od žaludu a je stahovací obvykle někdy mezi třetím rokem věku a pubertou (může však být stahovací i mnohem dříve i mnohem později. Redakce PNVT) Předtím, než je ta předkožka stahovací, tak ji pouze opláchněte z venku při koupání nebo sprchování čistou vodou, protože má být čištěna pouze zvenčí, tak jako nehty u prstů. Pokud je ta předkožka už stažitelná, tak je to třeba opláchnout nebo osprchovat při stažení, zatímco se chlapec sprchuje nebo koupe. Pokud chlapec byť jen jednou objevil tuto skvělou novou schopnost penisu, že se ta předkožka dá stahovat, tak si to bude často při koupání nebo při sprchování stahovat sám a vám bude pouze stačit to, že ho v tom budete povzbuzovat, aby si to v rámci koupání nebo sprchování zevnitř opláchl. Ale neměli byste při tom vůbec používat mýdlo, protože to mýdlo narušuje přirozenou rovnováhu a to je pak pro celý předkožkový vak velmi nepříjemné. Neexistuje tu žádná zvláštní nutná péče. Většina malých chlapců nemá vůbec žádný problém hrát si se svým penisem a to ať ve sprše nebo kdekoliv jinde. Je mnohem těžší, naučit své syny, aby si správně myli vlasy, než je naučit pečovat o jejich penis. Camille CJ, Kuo RL, Wiener JS. Caring for the uncircumcised penis: What parents (and you) need to know. Contemp Pediatr 2002;11:61.
 
 
 

               Mýtus 8: Neobřezané penisy vytvářejí páchnoucí smegma

     Realita: Ve skutečnosti to smegma vytvářejí též genitálie žen, pokud jsou v reprodukčním věku. Smegma se skládá z mazu a odločených kožních buněk a hydratuje předkožku a žalud u mužů a též kapucku klitorisu a malé stydké pysky u žen. Stačí to smegma opláchnout při koupání nebo sprchování. To smegma vůbec nezpůsobuje rakovinu ani jiné zdravotní problémy.
 
 
 

               Mýtus 9: Můj strýc nebyl obřezán a pak měl neustálé záněty a nakonec musel být obřezán jako dospělý

     Lékařská péče může zánětu u neobřezaných chlapců napomáhat. Otřesně vysoký počet lékařů není informován o normálním vývoji předkožky a ti lékaři tvrdí mylně rodičům, že mají svým synkům tu předkožku stahovat a čistit to zevnitř při každé změně plenek. Je-li takto předkožka předčasně stahována, tak se poničí jak špička té předkožky tak i přirozená synechie, což pak vede k infekcím a zjizvení.
 
     Nepravdivé informace se objevily zejména v letech 1950 a 1960 (ono to pochází už od počátku čtyřicátých let minulého století od Dr Alana Guttmachera. Redakce PNVT), kdy byla drtivá většina chlapečků hned po narození obřezána a tak se u nás vědělo jen velmi málo, jak mí vypadat péče o neporušený penis, což vysvětluje, proč ten neustále omýlaný příběh strýce působí v současnosti na kohokoliv. Takové násilné čištění u batolat vyjde na stejno, jako byste se pokoušeli při každé výměně plenek u děvčátek vyčistit vnitřek pochvy vatovým tampónem. Měli bychom se vyhnout problémům tím, že zavrhneme takovou péči, která ty problémy způsobuje tím, že napomáhá škodlivým bakteriím vniknout do těch míst, tedy do předkožkového vaku. Nesmíme zapomenout, že my lidé jsme se vyvinuli ze zvířat tak, aby naše každá část těla nám umožnila projít selektivním tlakem evoluce. Lidské genitálie jsou od přírody nádherně samočistící a nepotřebují žádnou zvláštní péči.
 
 
 

               Mýtus 10: Mému synovi byla diagnostikována fimóza a proto musel být obřezán

 
     Realita: Fimóza znamená, že předkožku nelze stáhnout. Protože u malých dětí je ta předkožka přirozeně nestažitelná, tak je vždy možné diagnostifikovat fimózu. Jakákoliv diagnóza tohoto druhu je u malých dětí na základě mylných informací a toho často zneužívají lékaři, aby dosáhli proplacení obřízky od pojišťovny ve státech (USA), kde už pojišťovny novorozeneckou rutinní obřízku neproplácejí.
 
     Dokonce i někteří dospělí muži nemohou stáhnout svou předkožku, ale pokud to nevyvolává problém při sexu, tak to sám o sobě vůbec žádný problém není, protože močení vnitřek předkožkového vaku čistí. Moč totiž opouští tělo sterilní. (Tento názor jsem četl už vícekrát a nemohu se s tím ztotožnit. Moč opouští tělo sterilní pouze pokud je člověk zdravý. Dle mého názoru by měl mít muž problém s nestažitelnou předkožkou vyřešen nejpozději do svých 19 let. Vedoucí redaktor PNVT)
 
     Fimózu lze léčit konzervativně pomocí stereoidní masti a jemného roztahování chlapcem nebo mužem samotným nebo prostřednictvím malé incise Ashfield, J., et al., Treatment of phimosis with topical steroids in 194 children, JOURNAL OF UROLOGY, Volume 169, Number 3: Pages 1106-1108, March 2003.   předkožky namísto celkové obřízky. Rozhodnutí o terapii může být a mělo by být provedeno samotným dospělým mužem.  ( Opět zastávám odlišný názor. Došel jsem k názoru, že roztahovací cvičení může dělat chlapec sám už od tří let pod dohledem rodičů. To -sám - považuju za stěžejní. Vedoucí redaktor PNVT)
 
 
 

               Mýtus 11: Chlapci bez obřízky mohou dostat časté infekce močových cest (HTI)

 
     Realita: Toto tvrzení se opírá o studii, která byla provedena jen v jedné nemocnici.Wiswell TE, Smith FR, Bass JW. Decreased incidence of urinary tract infections in circumcised male infants. Pediatrics 1985, 75: 901-903.  Ta studie měla mnoho nedostatků, mimo jiné nebylo poctivě zkoumáno, zda ty děti byly obřezané či nikoliv, zda byly kojeny, zda jim nebylo zbytečně manipulováno s předkožkou. Při takové manipulaci mohou proniknout škodlivé bakterie do močových cest, zvláště při násilném stažení.Pisacane A, et al. Breastfeeding and urinary tract infection. The Lancet, July 7, 1990, p5.   Oproti této studii byly publikovány mnohé studie, že infekce močových cest neměly k obřízce vůbec žádný vztah nebo ta obřízka znamenala dokonce zvýšený výskyt močových cest. Proto obřízku proti infekci močových cest nelze doporučit. Thompson RS: Does circumcision prevent urinary tract infection? An opposing view. J Fam Pract 1990; 31: 189-96.  Dívky mají častější ( až šestkrát) vyšší výskyt infekce močových cest než chlapci a přesto se to u dívek léčí pouze antibiotiky. Stejně tak by tomu mělo být u chlapců.
 
 
 

                Mýtus 12: Ta obřízka zabraňuje HIV/AIDS

 
     Realita: Před několika lety se tvrdilo ohledně třech studií v Africe, že ta obřízka účinně zabraňuje AIDSu a že je ta obřízka stejně účinná jako očkování a že zabrání nemoci ze 60%. Auvert, B. et al., Randomized, controlled intervention trial of male circumcision for reduction of HIV infection risk: the ANRS 1265 Trial, PLoS Med. 2005 Nov;2(11):e298. Epub 2005 Oct 25.  Tyto studie měly mnoho chyb, všechny tři byly ukončeny dříve, než byly jejich výsledky řádně vyhodnoceny. Existuje také několik studií, které prokázaly, že ta obřízka vůbec AIDS nesnižuje. Connolly, C. et al., Male circumcision and its relationship to HIV infection in South Africa: Results of a national survey in 2002, South African Medical Journal, October 2008, Vol. 98, No. 10.    Existuje mnoho faktorů, které se podílejí na šíření pohlavních chorob, které ztěžují přenos výsledků z jedné populace na jinou skupinu obyvatel.
 
     V Africe se podle nejnovějších studií HIV přenáší zejména pohlavním stykem mezi muži a ženami, ale v USA a v Evropě je virus HIV převážně přenášen krví, například sdílením injekčních jehel při zneužívíní drod a pohlavním stykem mužů s muži. Mužská obřízka nechrání před nákazou virem HIV ženy a též nechrání muže, kteří mají pohlavní styk s muži. Wawer, M. et al., Circumcision in HIV-infected men and its effect on HIV transmission to female partners in Rakai, Uganda: a randomised controlled trial, The Lancet, Volume 374, Issue 9685, Pages 229 - 237, 18 July 2009. Jameson, D. et al., The Association Between Lack of Circumcision and HIV, HSV-2, and Other Sexually Transmitted Infections Among Men Who Have Sex With Men, Sex Transm Dis. 2009 Nov 6.
 
     Co vše co zhoršuje je to, že přes všechny reklamní kampaně, které ty studie obklopují, začínají muži v Africe věřit, že pokud jsou obřezaní, tak už nemusí více používat kondomy, které zabraňují šíření viru HIV. Westercamp, W., et al., Male Circumcision in the General Population of Kisumu, Kenya: Beliefs about Protection, Risk Behaviors, HIV, and STIs, PLoS ONE 5(12): e15552. doi:10.1371/journal.pone.0015552   Obřízka v těch studiích udává relativní snížení rizika 60%, absolutní snížení rizika je pouze 1,3% a muži musí stejně používat kondomy, aby se zabránilo nákaze virem HIV.
 
     V USA v průběhu epidemie AIDS v osmdesátých a devadesátých letech minulého století bylo na 85% mužů obřezáno a to je mnohem větší míra než v současné Africe a přesto se tam virus HIV rychle šířil.
 
     Je třeba si uvědomit, že muži, kteří se zúčastnili těch studií v Africe byli dospělí a pro tu obřízku se rozhodli dobrovolně. U dětské obřízky není žádná možnost pro vlastní rozhodnutí.
 
 
 

               Mýtus 13: Obřízka se vyplatí, protože může zachránit lidské životy

 
     Realita: Pomyslete na na rakovinu prsu: Je 12 %. šance, že žena ve svém životě onemocní na rakovinu prsu. Odstranění prsní žlázy při narození by mohlo zabránit, ale nikdo to nebude prosazovat protože by to bylo šokující, něco takového provést dítěti. Je to ještě stále něco šokujícího, když si dospělá žena nechá provést mastektomii, protože zjistila, že má geny rakoviny prsu. Je to ale její osobní rozhodnutí, které je založeno na zvýšeném riziku rakoviny prsu. Celoživotní riziko nákazy virem HIV u muže je menší než 2% a to může být sníženo důsledným používáním kondomu na 0%. Hall, H. et al., Estimating the lifetime risk of a diagnosis of the HIV infection in 33 states, 2005-2005; J Acquir Immune Defic Syndr. 2008;49(3):294-297.   Jak tedy můžeme prosazovat preventivní obřízku novorozenců mužského pohlaví?
 
     Věda a dostupné údaje vůbec nepotvrzují užitečnost obřízky dětí a kojenců. Ta obřízka nečiní používáni kondomů nadbytečným. Dospělý člověk by měl mít právo na vlastní rozhodnutí a jeho tělo by nemělo být trvale poškozeno už jako dítěti.
 
     Co je to za škodu, ptají se? To bude v dalším článku.
 
 
 

               sociální a společenské mýty

 

     Obřízka: sociální, sexuální a psychologická realita

 

      Měly by být při obřízkové tradici použity etické principy a empirické důkazy?

 
      
 

       autorka                       Lillian Dell'Aquila Cannonová

 

                                     

 

     Teď prozkoumáme mýty o obřízce včetně tradice společných a sexuálních vztahů.

 

               Mýtus 14: Musíme syna obřezat, aby vypadal jako jeho otec

     Realita: Hlavním rozdílem mezi penisem chlapce je to, že otcův penis má ve svém okolí chlupy a je větší. Pokud si chlapec všimne toho rozdílu, že má předkožku, která jeho otci chybí, tak mu jeho otec může jednoduše říci: "Když jsem se narodil, tak se tehdy věřilo, že je tu předkožku odstranit, ale dnes se ví, že to lepší není." Jak mohou identické genitálie vytvářet pouto mezi rodičem a dítětem? Kdyby tomu tak bylo, jak by mohlo vzniknout pouto mezi matkami a syny nebo mezi otci a dcerami. Tento argument je pouze ochranou proti mindráku otce. Pokud je v pořádku, že jeho syn není obřezaný, tak nemusel být obřezán ani on a to znamená, že jeho penisu něco chybí. Není správné, aby bylo poškozeno dítě kvůli mindráku otce.
 
 

               Mýtus 15: Můj první syn byl obřezán, takže musíme obřezat i druhého syna

 
     Realita: Můžete mu to vysvětlit stejně, jako to může vysvětlit obřezaný otec svému synovi. Existují rodiny, které změnily svůj postoj k obřízce poté, co u nich byl obřezán jeden nebo více chlapců a své další syny pak nechali intaktní. Stejně jako u "mýtu otce", se tu ve skutečnosti jedná o pocity rodičů. Pokud nechali svého druhého syna intaktního, tak to znamená, že nemuseli nechat obřezat ani toho prvního a to znamená, že je jim tak neustále připomínáno, že došlo k porušení jejich prvního dítěte. To může být nesnesitelně vnitřně bolestivé, ale není správné i nadále poškozovat budoucí děti jen proto, aby se zabránilo tomu, že se musí vypořádat s vnitřní bolestí a výčitkami svědomí. Jak se říká: "Bezpráví a bezpráví nikdy nevytvoří právo."
 
 
 

               Mýtus 16: Můj manžel je ten, kdo má penis, takže je to jeho rozhodnutí

 
     Realita: Pokud je manžel obřezán, tak nemá ponětí o tom, jaké je to mít předkožku a je velmi pravděpodobné, že jeho rozhodování bude mít psychologický podklad, že je to tak správné a důležité. Je to však chlapec, jehož celý život bude zasažen takovými rozhodnutími a bude s tím muset po celý život žít a ne váš manžel. Je to chlapec, kdo bude používat svůj penis k močení a později k sexu - tak by to mělo být jeho rozhodnutí.
 
 
 

               Mýtus 17: Každý bude obřezán

 
     Realita: Ve skutečnosti je pouze 30% mužů na celém světě obřezáno a drtivá většina z nich jsou muslimové. (WHO 2007). Ve většině moderního západního světa je míra obřízky významně nižší než 20%. V USA bylo pře 25 lety obřezáno více než 85% novorozenců. To se výrazně snížilo - na 32% v roce 2009, podle zprávy Centra pro kontrolu nemocí (El Becheraoui 2010). (Dle mých vědomostí to číslo odpovídá realitě ve státě Kalifornie a ne v celých USA, kde počet obřezaných novorozenců činil v tu dobu něco málo přes 50%. V USA je v součastnosti míra obřízky novorozenců dle různých oblastí velmi nerovnoměrná. Vedoucí redaktor PNVT)
 
 
 

               Mýtus 18: Obřízka je důležitá tradice, která existovala po staletí

 
     V USA se ta obřízka stala populární ve viktoriánské éře, kdy někteří lékaři tu obřízku začli propagovat, aby se dětem zabránilo v onanii. Dr John Harvey Kellog - jinak slavný vynálezce kukuřičných vloček - popcornu obhajoval obřízku u přepubertálních dívek a chlapců, aby jim to zabránilo v masturbaci:
 
     "Lékem na masturbaci, který je téměř vždy úspěšný je u malých chlapců obřízka. Ta operace by měla být provedena lékařem bez anestezie, protože ta intenzivní bolest má blahodárný účinek a to zejména pokud je spojena s myšlenkou trestu."  
 
     U dívek Dr. Kellog vynalez jako "léčbu" masturbace též leptání klitorisu neředěnou kyselinou karbolovou jako ideální prostředek ke zmírnění sexuálního vzrušení. Kellogg, J. Plain facts for old and young: embracing the natural history and hygiene of organic life, 1877.
 
     Ta obřízka se stala velmi oblíbenou u sexu nepřátelských viktoriánů, ale jen movití rodiče si mohli dovolit nechat obřezat své syny. V roce 1932 byla míra obřízky v USA 32%, svého vrcholu dosáhla v roce 1980, kdy bylo obřezáno přes 85% novorozenců a od té doby ta míra obřízky klesala. Laumann, EO, Masi CM, Zuckerman EW. Circumcision in the United States. JAMA 1997;277(13):1052-7. Obřízka ve Spojených státech Wallerstein E. Circumcision: An American health fallacy. New York: Springer Publishing Company; 1980:217.    Není to vůbec žádná stará tradice, týká se to hlavně poválečných USA.
 
 
 

               Mýtus 19: Ostatní kluci by si z něho kvůli předkožce mohli dělat legraci

 
     Realita: Jaké jiné kosmetické chirurgické zákroky na dětech provádíme, abychom zabránili tomu, že se stanou obětí šikany? Mají se všem "plochým dívkám" voperovávat implantáty? A co chlapci, kteří mají maličký penis? Má jim být přeoperován? Obřezané děti jsou nyní v USA v menšině (to platí jen pro Kalifornii, kde je to 32% a státy na západním pobřeží severně od Kalifornie - Oregon a Washington, kde je to dokonce pouze 18%. Jinde v menšině nejsou, na východním pobřeží je to zhruba půl na půl a na americkém středozápadě se oproti roku 1980 v tomto vůbec nic nezměnilo. Vedoucí redaktor PNVT) a tak nebude intaktní chlapec zesměšňován. Kromě toho říkají naši manželé: "Normální člověk není v šatně proto, aby zíral na penisy jiných mužů."
 
 
 

               Mýtus 20: Obřízka přináší ženám lepší sex

 
     Realita: Funkce předkožky napomáhá při pohlavním styku ženám tím, že jsou tak v pochvě udržována přírodní maziva a je tak poskytována jemná masáž. Intaktní penis se pohybuje ve své vlastní předkožce a vzniká tak plachtící efekt. Intaktní muži mají tendenci dělat kratší a hlubší tahy a tak je jejich tělo více v kontaktu s klitorisem a tím je napomáháno příchodu ženského orgasmu. O'Hara K, O'Hara J. The effect of male circumcision on the sexual enjoyment of the female partner. BJU Int 1999;83 Suppl 1:79-84. Vliv mužské obřízky na sexuální požitek na ženské partnerky   Obřezaný penis působí oproti tomu při souloži jako píst, který každým tahem ven vytahuje přírodní mazivo ven z pochvy, Tlačení jeho pokožky působí přílišné odírání vstupu pochvy, což někdy způsobuje bolest a nepohodlí.  O'Hara K, O'Hara J. The effect of male circumcision on the sexual enjoyment of the female partner. BJU Int 1999;83 Suppl 1:79-84. Vliv mužské obřízky na sexuální požitek na ženské partnerky Bensley, G. et al., Effects of male circumcision on female arousal and orgasm, NEW ZEALAND MEDICAL JOURNAL, Volume 116, Number 1181: Pages 595-596,
12 September 2003. Vliv mužské obřízky na ženské vzrušení a orgasmus    Obřízka vůbec nezlepšuje sex u ženy ale naopak u žen snižuje rozkoš.
 
 
 

               Mýtus 21: Ženy nechtějí mít sex s intaktními muži

 
     Realita: V průkopnické studii amerických žen, které měly zkušenost s obojím, jak s obřezanými, tak s intaktními muži, dává 85% žen přednost sexu s intaktními muži. Sex s obřezanými muži mnohým přinášel bolest, sucho a potíže dosáhnout orgasmu.  O'Hara K, O'Hara J. The effect of male circumcision on the sexual enjoyment of the female partner. BJU Int 1999;83 Suppl 1:79-84. Vliv mužské obřízky na sexuální požitek na ženské partnerky   V jiné studii ženy dosáhly dvakrát větší pravděpodobnosti, že dosáhnou orgasmu s intaktním mužem. BJU Int 1999;83 Suppl 1:79-84. Vliv mužské obřízky na sexuální požitek na ženské partnerky Bensley, G. et al., Effects of male circumcision on female arousal and orgasm, NEW ZEALAND MEDICAL JOURNAL, Volume 116, Number 1181: Pages 595-596,
12 September 2003. Vliv mužské obřízky na ženské vzrušení a orgasmus    I ženy, které upřenostňovaly obřezané muže hlásily méně nepohodlí a suchosti s intaktními muži.  O'Hara K, O'Hara J. The effect of male circumcision on the sexual enjoyment of the female partner. BJU Int 1999;83 Suppl 1:79-84. Vliv mužské obřízky na sexuální požitek na ženské partnerky  
 
 
 

               Mýtus 22: Být obřezán nemá vliv na můj sexuální život

 
     Realita: Muži, kteří jsou obřezáni mají o 60% vyšší pravděpodobnost, že budou mít obtíže. A když to rozpoznají a vyjádří, tak to může vést k manželským problémům. Bollinger, D., Van Howe, R. S. (2010). Alexithymia and Circumcision Trauma: A Preliminary Investigation (in press).Alexithymia a obřízkové trauma: vyšetřování  Obřezaní muži trpí 4,5x vyšší pravděpodobností, že budou mít erektilní dysfunkci a budou pak brát drogy jako Viagra a mají těž pravděpodobnost, že budou trpět předčasnou ejakulací  Bollinger, D., Van Howe, R. S. (2010). Alexithymia and Circumcision Trauma: A Preliminary Investigation (in press).Alexithymia a obřízkové trauma: vyšetřování Tang WS, Khoo EM. Prevalence and correlates of premature ejaculation in a primary care setting: A preliminary cross-sectional study. J Sex Med, 14 Apr 2011, Prevalence a koreláty předčasné ejakulace v primární péči: Předběžná průřezová studie .   Muži, kteří byli obřezáni až v dospělosti trpí také sníženou citlivostí (nejen obřezaní v dospělosti, dle zkušenosti mohou trpět sníženou citlivostí i obřezaní jako novorozenci a batolata. Redakce PNVT) a snížením kvality erekce a oni a jejich partnerky mají obecně méně uspokojivý sex. Kim D, Pang M. The effect of male circumcision on sexuality. BJU Int 2007;99(3):619-22. Vliv mužské obřízky na sexualituSolinis I, Yiannaki A. Does circumcision improve couple's sex life? J Mens Health Gend 2007;4(3):361. Zlepšuje obřízka  párový sexuální život
 
 
 

                Mýtus 23: "Kdybych byl citlivější, tak bych měl problémy"

 
     To vůbec nemůže vést obřezaného muže k tomu, aby byl citlivější, protože obřezanému muži zůstala jen malá část citlivových zakončení pro zprostředkování sexuálního vzrušení, což má za možný následek nečekanou předčasnou ejakulaci. Nicméně, čím je obřezaný penis starší, tím více hrubne a tím více ztrácí citlivost.
 
     Dává vaše rodina přednost krátkodobému nebo dlouhodobému blahu jednotlivce? To rozhodně neplatí v případě dětské obřízky.
 
 
 

               etika a ekonomika obřízky

 
     autor tohoto článku není uveden, pravděpodobně je autorkou sama redaktorka serie
 
                        
 
     Obřízka dětí je etický problém, spojená s doživotními následky a sociálními následky.
 
     Žádná lékařská asociace na světě nepodporuje rutinní obřízku. Žádná
     (Je vidět, že tento článek pochází z doby před rokem 2012, kdy AAP pod vlivem obřízkoprůmyslové lobby udělala svým politickým prohlášením krok zpět ku tmářství. Redakce PNVT
 
     Staré programové prohlášení AAP o obřízce vysvětluje:
 
     "Dostupné vědecké důkazy ukazují potenciální zdravotní výhody obřízky novorozených chlapců, ale ty údaje nejsou dostatečné, aby se na jejich základě dala doporučit rutinní novorozenecká obřízka." American Academy of Pediatrics. Circumcision Policy Statement (1999) Pediatrics 1999;103(3):686-93.
 
     V novém prohlášení AAP z roku 2012 se tvrdí, že výhody převažu jí nad obtížemi a rutinní obřízka se doporučuje, je to vázáno na souhlas rodičů a zdravotní pojišťovny jsou vybízeny, aby tu rutinní obřízku proplácely.
 
     Britská neonatální asociace:
 
     "Rodičovské prefenence nejsou dostatečným důvodem k provedení chirurgického zákroku na dítěti" Medical Ethics Committee. The law & ethics of male circumcision - guidance for doctors. London: British Medical Association, 2003, 2006.
 
     Královská australská College of Psychicans tvrdí:
 
     "Po přezkoumání dostupných důkazů se RACP domnívá, že výskyt nemocí, které mohou být ovlivněny obřízkou a úroveň ochrany, kterou ta obřízka nabízí a míra komplikací u rutinní obřízky, rutinní obřízku v Austrálii a na Novém Zélandu neospravedlňuje" Circumcision of Male Infants. Sydney: Royal Australasian College of Physicians, 2010.
 
     Kanadská společnost pro dětské a dorostové lékařství, kanadská pediatrická společnost tvrdí:
 
     "Obřízka novorozenců by neměla být běžně prováděna" Fetus and Newborn Committee, Canadian Paediatric Society. Neonatal circumcision revisited. (CPS) Canadian Medical Association Journal 1996;154(6):769-80.
 
     Též prohlášení Královské Nizozemské Pediatrické Asociace má jasno:
 
     "Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že je ta obřízka přirozená nebo nezbytná, pokud jde o prevenci nemocí nebo ohledně hygieny ..... ta obřízka zahrnuje rizika zdravotních a psychologických komplikací ..... neterapeutická obřízka chlapců a mladistvých je v rozporu s právem dítěte na sebeurčení a tělesnou integritu" Non-therapeuticcircumcision of male minors. Utrecht, Royal Dutch Medical Association (KNMG), 2010. Neterapeutická obřízka chlapců a mladistvých .
 
 
 

               Ta obřízka jsou vyhozené peníze

 
     Mediální národní zdravotní program proplácí každý rok 198 miliónů dolarů ve 33 státech, ve kterých jsou ještě propláceny náklady na rutinní novorozeneckou obřízku, což je zákrok z medicinského hlediska zcela zbytečný. Soukromé pojšťovny pak za to utratí dalších 677 miliónů dolarů, čimž náklady na pojištění nás všech rostou. (Graig 2006), kromě těch nákladů na obřízku, zvyšují náklady na opravy komplikací, které se při té obřízce přihodí na dvojnásobek, tedy na 1, 75 miliónů dolarů ročně. Je tedy ta ébřízka tím, za co by se měly utrácet peníze, zatímco my jsme v recesi a náklady na zdravotní péči raketově rostou? 
 
 
 

               Obřízka porušuje Hippokratovu přísahu: "Primum non nocere - primární je neškodit"

 
     Lékaři se musí vypořádat s etickými otázkami, aby pacienta léčili těmi nejkonzervativnějšími způsoby, jak je to jen možné, ale odstranění tkáně bez lékařské potřeby je poškození pacienta totálně. V případě rutinní obřízky není žádná tkáň nemocná a nic proto neospravedlňuje její odstranění. Zdravotničtí pracovníci kteří ji jakýmkoliv způsobem schvalují, by měli přehodnotit své etické závazky k dítěti.
 

               Každý má právo na tělesnou autonomii a sebeurčení

 
     Tato základní zásada práva v oblasti lidských práv Intergovernmental Bioethics Committee. Universal Declaration on Bioethics and Human Rights. Adopted by the General Conference of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization on 19 October 2005. Všeobecná deklarace o bioetice a lidských právech    vzhledem k tomu, že děti nemohou mluvit samy za sebe tak zejména v tomto malí chlapci potřebují zvláštní ochranu. Oni nemohou zvážit potenciální výhody obřízky a porovnat je s riziky a toto rozhodování je samo o sobě těžké, ale tak jako tak, jedinou osobou oprávněnou k tomu, aby vydala takové rozhodnutí je vlastník konkrétního penisu. Protože pouze on je ten, kdo musí žít po zbytek celého svého žívota z důsledky takového rozhodnutí a nejsou to jeho rodiče, kteří s tím musí žít.
 
 
 

               Estetické preference rodičů nejsou přijatelné důvody pro obřízku.

 
     Když se zdá matce nos její dcery příliš velký, má mít její dcera ten nos chirurgiky násilně upraven? Pokud otec preferuje velká prsa, může své dceři nechat násilně voperovat silikonové prsní implantáty? Pokud dává žena přednost obřezaným mužům, je správné, že nechá obřezat svého syna? V případě, že je otec spokojený se svou obřízkou, tak to vůbec neznamená, že s ní bude spokojený jeho syn.
 
     Ti, kdo nikdy neměli předkožku si vůbec nemohou představit, jaké je to ji mít. Prostě ví pouze, jaké je to nemít předkožku. Vůbec nevíte, jak se váš syn bude cítit ve 20 nebo ve 30 letech. Pokud svého syna necháte obřezat, tak až bude větší bude možná litovat vašeho rozhodnutí, které jste učinili za něho, protože ta obřízka je nezvratná. Muži sice mohou jistým způsobem svou předkožku obnovit, ale je to velmi složitá procedura a ta citlivá erotogenní zakončení jsou tak jako tak provždy ztracena. Nechte to rozhodnutí na vašem synovi. Je to jeho penis. Má právo se rozhodnout sám za sebe. Rodiče jsou povinni ho o té obřízce informovat a ne nechat jednoduše obřezat své syny, protože oni jako otcové byli těž obřezáni.
 
     Jako rodiče jsme od Boha, od vesmíru nebo od přírody povinni pečovat o naše děti. Ony jsou v pravdě darem, který my mnohdy nechápeme tak, abychom si ho mohli udržet. Máme odpovědnost se o ně postarat tak, jak to jen půjde, protože ony samy se ještě o sebe postarat nedokáží. I když my za ně musíme učinit rozhodnutí, pokud jsou ještě malé, tak ale oni stejně budou jednou dospělí. Se svými pocity, vlastnostmi a názory. Musíme to rozhodnutí, které za ně činíme dobře odhadnout, aby ta naše rozhodnutí mohla v budoucnu obstát. Když se syn zeptá, proč byl obřezán, tak mu povíte co?: "Považoval jsem to za nutné, aby tvůj penis vypadal jako ten můj." "Protože jsme nevěřili, že dovedeš udělat své vlastní rozhodnutí". Když oni dělají toto rozhodnutí, tak si jsou naprosto jistí sami sebou. Co je podstatou jejich rozhodnutí? Právo jejich dítěte nebo uspokojení svého vlastního ega?
 
     Jen proto, že se jedná o "tradici", tak to neznamená, že je to správné. Otroctví a dětské práce byly také tradicí, která byla schválena náboženskými orgány. Ale my jsme dali dávno těmto praktikám vale, protože jsou nespravedlivé a škodlivé. Obřízka chlapců, která je dnes podporována různými autoritami, by měla být lidmi, které se zabývají právy dětí ukončena, protože ta obřízka dětí je v každém případě nespravedlivá a škodlivá.
 
 
 

               Je na čase si na rovinu přiznat, že ta obřízka byla chyba

 
     Rutinní obřízka kojenců je za posledních 90 let odchylka oproti 150 000 let, kdy Homo Sapiens žil na této zemi. Je pozůstatkem z dob, kdy muži ještě stále věřili, že je v pořádku být svou ženu a děti a že novorozenci necítí žádnou bolest a že tak může ta obřízka být dělána bez anestezie a že je špatné, když si člověk užívá svou sexualitu. Opustili jsme ty výše vyjmenované věci a tak je nyní třeba opustit i tu obřízku, Je čas se podívat realitě do tváře.
 
     Pokud se jedná o onřezaného muže nebo o rodiče, který chce nechat obřezat svého syna, protože se domnívá, že je to pro jeho syna dobré, tak mají před sebou bolestivý úkol: Je čas čelit realitě.
 
     Byl jsi obřezán, protože tvůj otec byl obřezán a protože každý jiný byl obřezán z toho důvodu, protože někteří perverzní lékaři chtěli takto před 140 lety chlapcům zabránit v maturbování. Být obřezaný není lepší a už to v USA není tak populární. Na tomto světě má 70% mužů předkožku a nerozhodují se, že by se nechali obřezat a tu předkožku považují za nejlepší část jejich penisu. Ty tu část penisu nemáš a je to jistě hrozné, ale bylo by ještě horší se dopustit stejné chyby na svých synech.
 

     budoucnost

 
     Obřízka v USA končí generací, která se teď narodila. V roce 2009 bylo v USA obřezáno 32% chlapečků. (Jak už bylo poznamenáno, to číslo odpovídá pouze Kalifornii. Redakce PNVT). Chlapcí, kteří se dnes narodí a budou mít zachovalo svou předkožku nebudou v USA šikanováni, protože už jsou ve většině. Neobřezaní chlapci nejsou psychicky zatíženi tím, že jejich penisy nevypadají jako penisy jejich otců. Mýty umírají čím dál tím více, Lidé pochopili, že je lepší nechat penisy jejich synů neporušené.
     (Mezitím však přešla chamtivá obřízkoprůmyslová lobby v USA do protiútoku. Redakce PNVT)
 
 
 

               co je největším nebezpečím pro intaktní chlapce?

 

      Návštěva lékaře může poškodit vašeho syna

 
     autor                                 John Geisheker JD  LL. M.
 
                                               Dr. John Geisheker
 
                                              Na společné fotografii s Georganne Chapinovou, ředitelkou Intaktní Ameriky
 
     Doktor práv John Geisheker je rodák z Nového Zélandu, je v  současné době generálním ředitelem Lékařů proti obřízce (DOC) se sídlem v Seattlu , ve státě Washington v USA ( v tom státě se podařilo dětskou obřízku téměř vymýtit, současná míra je tam pod 18% , v roce 1980 byla tam jako jinde v USA přes 90%. gin). Vzděláním je právník. a angažuje se v lékařských právních sporech. Svou práci pro DOC vykonává zdarma a též asistuje  zdarma při právních sporech na toto téma. V poslední době pomáhal jako právník při ochraně třináctiletého Mischi, kterému hrozila nedobrovolná obřízka, na které trval jeho otec, který konvertoval k judaismu.  Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu USA. Dr. Geisheker je ženatý a má dvě dospělé děti. Je hrdý na to, že v jeho rodné zemi, na Novém Zélandu byla  dětská obřízka prohlášena za neetickou a tak tam byla tato dříve prováděná praxe zcela opuštěna.
 
                                                  
 
                                                 
 
                                       
 

               Co je největším nebezpečím pro "intaktního" (neobřezaného) chlapce?

 
     Na rozdíl od obřízky ..... rutinní vyšetřování. Naše mezinárodní lékařská organizace právnicky zasahuje právnicky zasahuje každý rok více než ve 100 případech, kdy byli intaktní chlapci poraněni lékařem poraněním, které se nazývá "VGVR" - předčasné stažení předkožky. Podle našeho střízlivého odhadu se v USA každý rok vyskytuje více než 100 000 takových případů. Je ironií, že mnoho těchto případů nastane, když rodič přinese k vyšetření dítě ve věku 6, 12 nebo 24 měsíců, ale ta poranění mohou nastat v jakkémkoliv věku. Věk dětí, kterým pomáháme je od jenoho do 12 let,
 
     Zde je typický email, takové často dostáváme:
 
      "Vážení lékaři,
 
     při rutinním vyšetření mého neobřezaného syna Johna starého 18 měsíců, stáhl lékař jeho předkožku tak prudce, že jsem mohla vidět celý žalud svého syna v tratolišti krve. Lékař mi řekl, že to tak mám dělat při každém koupání, jinak "bude muset být určitě obřezán". John, když mu nyní vyměňujeme plenky křičí, je neklidný a vypadá to, že trpí bolestí. Je toto opravdu nutné? Je správné to u něho takto stahovat a čistit?"
 
     Podepsána :        G.W. Tangled v Peori
 
 
 

               Jak se něco takového mohlo stát?

 
     Po narození není penis ještě plně vyvinut a předkožku se žaludem u něho spojuje spojovací membrána, která se jmenuje balanoprepuciální lamina. Žalud a předkožka tedy funkčně představují jedinou jednotnou strukturu. Trvá to několik let, než se ta membrána přirozeně rozpustí. Průměrný věk, kdy většina chlapců může tu předkožku bez potíži stáhnout je 10 let. To znamená, že ve věku 10 let může polovina chlapců svoji předkožku bez potíží stahovat, druhá polovina však ne. Ve věku 6 let má pouze 20% chlapců plně stahovací předkožku (Øster s kolektivem; 1968 - 2005)
 
     Obvykle k tomu poranění dochází, když špatně vyškolený poskytovatel zdravotní péče tvrdí rodičům, že má chlapec nepřirozené tkáňové srůsty - "adheze" a ty musí být kvůli "lepší hygieně" odděleny. Lékař nebo lékařka pak bude tu předkožku od žaludu odtrhávat, aby mohl být celý žalud obnažen a tak je ta ochranná membrána zničena. Někteří lékaři to provádějí tupou kovovou sondou nebo upraveným hemostatem, aby rozrušili tu "lýzu adheze".  V každém případě je to velmi bolestivé a pro chlapce traumatizující a může to způsobit infekci. Zjizvení a dokonce i sexuální problémy v dospělosti.
     
     Co se stane, když je některému chlapci ta předkožka stažena násilně?
 
     Poranění, ke kterému dojde, když budou takto předkožka a žalud od sebe násilně odděleny způsobí samozřejmě silné bolesti a otoky a krvácení a to, co bylo dříve chráněnou sterilní oblastí je nyní vystaveno možné infekci. Tím poraněním a následnou infekcí se mohou vytvořit jizvy, které způsobí, že pak ta předkožka bude nepružná a její stahování bude v pozdějším věku obtížné nebo dokonce nemožné, pokud je to skutečně nezbytné pro osobní péči u dospělých. Tento stav se nazývá "patologická fimóza". U starších dětí a dospělých je tato fimóza téměř vždy způsobena násilným stahováním v dětství, jehož důsledkem pak byly ty infekce a zjizvení. Chybné diagnózy fimózy jsou žel velmi časté, žel velmi časté jsou též diagnózy, kdy je ta přírodní membrána mylně diagnostifikována jako "adheze". 
 
     Referenční učebnice pediatrie pro lékaře od Rudolfa a Hofmana varuje:
 
     "Prepucium, předkožka, není obvykle při narození stažitelná. Ventrální (vnitřní) povrch předkožky je přirozeně svázán se žaludem. Ve věku 6 let nemá 80% chlapců stále ještě stahovací předkožku. Ve věku 17 let má 97 - 99% intaktních chlapců tu předkožku plně stahovací ..... není nikdy indikací k násilnému stažení předkožky ze žaludu. Zejména u novorozenců a kojenců to vede k drobným zraněním a někdy k těžké abrazi žaludu. To má za následek zjizvení a výslednou sekundární fimózu. A to je důsledkem toho, že matky byly špatně poučeny, že mají tu předkožku stahovat."
 
 
 
 

               Jaký je původ toho násilného stahování?

 
     Odpovědí je dlouhý příběh o lékařské neznalosti, hygienové hysterii, pruderii a dokonce i o unikátní krutosti - ale shrnutí je možné.
 
     V polovině 19. století, ještě předtím, než vědci objevili bakterie, byla vynalezena teorie o "reflexní neuróze" jako teorie o vývoji onemocnění. Podle této teorie byla onemocnění způsobena  stimulací citlivých tkání, která pak vyvolávala onemocnění ve vzdálených částech těla (reflex). Vzhledem k tomu, že genitálie jsou extrémně citlivé, tak lékaři viděli příčinu nemocí v "dotýkání se ta dole." Zdokonalením té teorie bylo, že děti se tam dotýkají proto, že přírodní látka, kterou produkují obě pohlaví se rozkládá a způsobuje svědění a tak je pozornost dítěte směřována k jeho genitáliím.
 
     Takže když takový chlapec v roce 1870 onemocněl na tuberkulózu, tak byl z toho obviněn jeho "podrážděný" penis. Řešení? Agresivní čištění vnitřních genitálií nebo obřízka. Ta lékařská teorie dokonale ladila se sexuální morálkou viktoriánské éry a tak nastala v medicíně v anglosaských zemích sto let stará tradice, že byly démonizovány genitálie jak mužů, tak žen. Ty genitálie byly démonizovány nejen jako příčina onemocnění, ale jako potenciální pokušení a tak vznikla "morální hygiena." Lékaři tvrdili, že časté čištění, vysoušení, dezinfekce kyselinou a dokonce amputace genitální slizniční tkáně - tedy obřízka, byly pokládány jak za lékařskou, tak i za morální nutnost.
 
     Teorie o reflexní neuróze přežiloa v anglické jazykové lékařské oblasti dlouhou dobu po objevení choroboplodných zárodků v roce 1879. Ještě v roce 1930 někteří lékaři dávali doporučení rodičům, aby zabraňovali svým dětem, aby si škrábali genitálie, aby jim svazovali na noc ruce, aby ze zabránilo, že se náhodně dotknou genitálií při spánku. Byl vytvořen celý průmysl, který produkoval antimasturbační pomůcky určené dětem (Hoag Levin 1996).
 
     Ve významném článku v roce 1949 jeden britský pediatr připustil, že balanoprepuciální membrána je běžnou částí dětského těla ale učinil mylný závěr, že se rozpouští do tří let ( Gaidner 1949). I tak to znamenalo velký krok vpřed. Ale přesto teorie, že ta membrána je vadou, přežívá dodnes i když byla mnohokrát vyvrácena a to od roku 1968 moderní nedicínou založenou na důkazech. (Oster 1968 ; Kayaba, 1996, Cold & Taylor, 1999; Concepción-Morales, 2002; Ishikawa, 2004; Agawal, 2005; Thorvaldsen a Meyhoff 2005 Agawal, Mohta a Anand, 2005). Zopakujme si: už více než 40 let víme, že je zcela normální, když ta předkožka není u chlapců stahovací.
 
    Bylo zcela běžnou praxí medicíny v anglosaských zemích (1870 - 1989) že tu předkožku sami lékaři nebo i rodiče na doporučení lékařů při "každé koupeli" násilně stahovali ze žaludu. Mnoho matek tvrdilo, že tuto činnost nenávidí, protože věděly, že je to pro jejich syna bolestivé. Tato nesporně škodlivá praxe není mrtvá a mnoho babiček a dokonce i lékařů ji provádí dodnes. Americká Akademie Pediatrů vydala v nedávných letech přísné, i když opožděné varování:
 
     "Pokud nedošlo k oddělení předkožky od žaludu, tak se tu předkožku nepokoušejte stahovat. Stahování předkožky není možné provádět před tím, než je na to sama připravena, jinak to může vážně poškodit penis, což způsobuje bolest, krvácení a prasklinky v předkožce" ..... ale toto varování je mnoha praktickými lékaři široce ignorováno.
 
     Teorie o reflexní neuróze je dnes jako haraburdí odložena v šatně. Též jsou tam odloženy vtipy o slepotě, duševních poruchách a všelijaké konstrukty, jaké nemoci mohou vzniknout v důsledku toho, když se děti dotýkají svých genitálií. Ale to neplatí o VGVR - o násilném stahování předkožky.
 
 
 

               proč bychom i nadále měli poškozovat chlapce z neznalosti mužské anatomie?

 

     Co můžete udělat pro ochranu chlapce?

 
      autor                                 John Geisheker JD  LL. M.
 
                                               
 

     Proč jsou chlapci dodnes poraňováni násilným přetahováním předkožky?

 
     Na to je jednoduchá odpověď. Je to folklórní záležitost a stejně tak je pověstná neschopnost americké zdravotní školy popsat tuto základní anatomii u chlapců. Lékařská učebnice Avery´s Neonatology nabízí pouze slabou výmluvu:
 
     "Vzhledem k tomu, že je obřízka v USA masivně rozšířená, tak se v té zemi vytratilo ponětí o přirozeném vývoji předkožky a tak musíte tak musíte vycházet z výzkumu ze zemí, kde se obřízka běžně neprovádí." (Žel, to se mnohdy v ČR neděje, a mnozí doktoři přejímají americké nesmysly pomalu jako posvátné. Redakce PNVT).
 
     Existují skutečně vynikající zahraniční zdroje, které popisují správnou anatomii penisu u chlapců: (Øster, 1968Kayaba, 1996; Cold & Taylor, 1999; Concepción-Morales, 2002; Ishikawa, 2004Agawal, Mohta, and Anand, 2005.) Oster 1968 ;  KAYABA, 1996 ,  Cold & Taylor, 1999 ; Concepción-Morales, 2002;  Ishikawa, 2004 ;  Agawal, Mohta a Anand 2005 ).
 
     ..... ale lékařská péče v USA je ohledně předkožky a jejího vývoje i nadále v zajetí viktoriánských mýtů a ty se odtud pak rozšiřují.
 
     Při nedávném prozkoumání amerických lékařských knih jsme zjistili, že pouze 2 ze 42 z prozkoumaných neanatologických a urologických učebnic popisují správně, i když minimálně, hygienické požadavky u chlapců. Zbytek obsahoval zastaralá, zavádějící a potenciálně škodlivá doporučení, která bylo možné přímo vysledovat ke zdrojům z devatenáctého století.
 
     Mnohé lékařské učebnice dokonce zobrazovaly obřezané muže, jako by to tak bylo přirozené, čímž eliminovaly a ignorovaly normální část těla jako by vůbec neexistovala a tak vůbec nepovažovaly za nutné popisovat pravý časový vývoj přirozeného oddělování předkožky od žaludu.  (Harryman, 2004). (Harryman, 2004 ).
 
     Na celostátní schůzce rodiných lékařů například v roce 2009 chápali pouze 2 ze 113 lékařů a lékařek, kterých jsme se dotazovali, příslušné minimální požadavky pro kojence. To je pravděpodobně způsobeno tím, že ti sami lékaři nebo manželé těch lékařek jsou obřezaní a tu předkožku považují za něco abnormálního.
 
 
 

               Co má do činění násilné stahování předkožky s obřízkou?

 
     Tvrzení, že je nutné stahovat předkožku a vyčistit to pod ní vede k tomu, že je pak obřízka chválena jako zcela jedinečná metoda, pomocí které se mohou rodiče zbavit hodně vysilující práce čištění pohlavních orgánů. Zacházení s pohlavními orgány neporušených chlapců a dívek, aby se mohly vyvíjet přirozeně, tak jak je tomu v Evropě, to není zavedené v americké lékařské ani klinické praxi.
 
     Mnoho rodin z USA zná anekdotu o obřízce strýce Charlieho, když byl malý chlapec. Velmi pravděpodobně měla jeho obřízka napravit přirozený stav - slepení předkožky se žaludem. Nebo snad byla strýci Charliemu ta předkožka násilně stahována jako dítěti a tak získal a tak dostal sekundární fimózu, protože se u něho v důsledku zajizvení vyvinula neelastická tkáň. Po více než 100 let se v USA šíří takové příklady k vyvolání paniky, aby se na jejím základě rodiče u chlapců rozhodli pro obřízku: "Lékaři vysvětlovali, že stejně tu obřízku bude potřebovat později a pak to pro něho bude bolestivější." Ve skutečnosti je fimóza snadno ošetřitelná bez obřízky pomocí protahovacího cvičení a topických stereoidů. V každém případě, chlapec, i ten, který má fimózu, nepotřebuje vidět svůj žalud a ani nepotřebuje až do dospívání žádné čištění zevnitř.
 
 
 

               A co obavy ohledně HWI, infekce močových cest?

 
     Obhájci obřízky tvrdí, že intaktní chlapci mají vyšší výskyt infekce močových cest (Wiswell 1985 - 86), ale absolutní výskyt je pouze o 1% vyšší, pokud je vyšší vůbec. A to jedno procento může být jednoduše vysvětleno "septickým napadením genitálií", jehož je násilné stahování předkožky drsným příkladem. V průběhu let, kdy prošetřujeme případy násilných stažení předkožky jsme nezaznamenali ani jediný případ, kdy by při tom lékař použil chirurgické rukavice - ani jediný. Mnoho rodičů řeklo, že si před tím ti lékaři ani neumyli ruce.
 
     Takové nedostatky v jednoduché antiseptii - 100 000 krát i více ročně jednoduše vysvětlují údajný vyšší výskyt infekce močových cest u intaktních chlapců.
 
 
 

               A co když předkožka mého syna balónkuje, když syn močí?

 
     Zatímco rozstřikování moči při močení může být rušivé, tak je balónkování předkožky neškodné a může být snadno vysvětlitelné. Žel to balónkování vede často ke špatným lékařským doporučením a to buď k obřízce nebo k násilnému stažení předkožky. Nadouvání předkožky močí je výsledkem jednoduchých zákonů dynamiky toku. Moč jednoduše nafoukne už částečně nebo úplně oddělenou nebo zúženou předkožku, než úplně vyteče a ta moč se při tom někdy může i rozstřikovat. Někdy to dělají chlapci, kteří normálně nebalónkují i záměrně, že si při močení uzavřou otvor v předkožce a nechají si ji nafouknout a vzhledem k tomu, že citlivá nervová zakončení ve špičce předkožky při tom reagují, tak se chlapci na ten pocit těší, stejně tak se těší na pocit, jak na to reagují jejich rodiče. Balónkovací fáze je dočasná, protože ten otvor se časem rozšíří, aby to umožnilo neomezený průtok.
Proč nemůžete jednoduše nechat chlapcův penis na pokoji, aby se sám mohl vyvíjet?
 
     Ano proč ne! Evoluce zjevně zajistila, že chlapci  mají užitečnou ochranu v době, kdy se ještě vyvíjí. Penis, stejně tak vulva během dětství nevyžadují, aby byly jejich vnitřní prostory čištěny. Balonoprepuciální lamina je velmi podobná ženskému hymenu tím, že chrání genitálie chlapce před stolicí a dalšími infekcemi nebo zraněními v době, kdy chlapec ještě nepotřebuje, aby jeho žalud šel obnažit.
 
     Naši předkové z primátů se nezabývali drhnutím genitáliií svých dětí, museli totiž vynakládat hodně času na získání potravy. Jsme ti, co přežili, zatímco naši předkové nepotřebovali takovou péči. Jinak by tu nikdo z nás nebyl.
 
     Lékařský historik poznamenává o fiktivním a falešném mýtu v anglicky mluvícím světě, že musejí být drhnuty pohlavní orgány malých chlapců, následné:
 
     "Abychom porozuměli vadnosti tohoto mýtu, tak bychom měli vzít srovnání u žen. Je to, jako by byl neporušený hymen u kojenců vrozenou vadou známou jako nepropustná panenská blána v rámci opožděného vývoje, a ta proto musí být nutně odstraněna, aby mohla být vnitřní část vaginy vymývána"
 
       (Dr. Robert Darby, chirurgický Temptation, démonizace předkožky a vzestup obřízky v Británii, Univ. of Chicago Press , 2005: 235).
 
 
 

               Co lze udělat k potlačení tohoto poraňování?

     Naše rada pro důvěrnou péči o dítě je naprosto jednoduchá: "Čistěte jen to, co můžete vidět". První člověk, který by měl stáhnout chlapcovu předkožku, by měl být on sám, protože si ji bude stahovat jenom tak daleko, pokud to bude bezbolestné a když ho to začne bolet, tak se zastaví. Na nálepkách na pleny, které distribujeme rodičům je varování: "Jsem neporušený, nestahujte mi předkožku dozadu" a je tam upozornění na tabulkový text, kde je napsáno, proč se to nemá dělat.
 
     Vyvíjející se penis chlapce je stejně tak jako vulva jeho setřičky samočistící a samoochranný, stejně tak, jako je tomu už po statisíce let. V historii evoluce tomu nemůže být jinak. Nejcitlivější rodiče intiktivně praktikují vlídnou lhostejnost, která většinou ignoruje penis jejich dítěte, stejně tak jako ignoruje zastaralá lékařská doporučení a trvají na tom, aby lékaři u jejich syna dodržovali praktické zásady.
 
     Pokud nebude tato škodlivá praxe úplně opuštěna poté, co bude provedena reforma lékařského vzdělávání v USA a ta reforma je v nedohlednu, tak musejí být rodiče neustále na stráži. (Žel, se zavedením amerických manýrů musejí být v tomto rodiče neustále na stráži i v ČR a na Slovensku, ten nešvar se už rozšířil i k nám. Redakce PNVT). Rodiče by nikdy neměli opustit své dítě během lékařské prohlídky. Měli by důsledně lékařům zakázat manipulaci s předkožkou jejich syna jasnými a ráznými slovy a napsat podepsaný list s pokyny, který by byl vložen do karty malého pacienta, v němž je výslovně uvedeno, že lékař nemá tu předkožku předčasně stahovat. Rodiče se musí rázně ohradit proti jakémukoliv požadavku lékaře, že "se chce podívat na močovou trubici" nebo když bude chtít provést jakoukoliv manipulaci s předkožkou.
 
     Může se to zdát hodně smutné, ale pokud současná generace neporušených chlapců nebude sama lékaři, tak musí být vyšetřování jejich chlapce praktickými lékaři bedlivě sledováno rozumnými rodiči s dobrými přírodními instinkty.
 

     Spolupracovali:

 
     Dr. jur. John V. Geisheker, LL.M. 

Dr. med. George C. Denniston, MPH 
Dr. med. Mark D. Reiss 
Dr. med. Morris R. Sorrels, 
Lékaři proti obřízce, Seattle

Pediatrický poradce: Dr. med. Robert S. Van Howe, MS 

 
 
 

               Poznámky

 
     "Gaidnerova chyba" odkazuje na falešnou představu, která pochází od britského pediatra Douglase Gaidnera z roku 1949, že předkožka neporušeného chlapce musí být ve věku 2 až 3 roky úplně stažitelná. To však vyvodil Dr Gaidner zcela špatně jak vědí Evropané a dobře vzdělaní lékaři v USA (žel, mnozí lékaři v Německu, v ČR a na Slovensku to nevědí a drží se zastaralého a mylného výzkumu Dr Gaidnera. Na druhou stranu je třeba se Dr Gaidnera zastat, protože to nebyly USA ale Velká Británie, kde se začlo s nesmyslnou obřízkou novorozenců, takže mezi roky 1870 až 1950 bylo téměř 90% novorozených chlapců ve Velké Británii po narození automaticky obřezáno. Dr Gaidner se proti tomu jako samojediný z lékařských kapacit ratantně postavil a dosáhl toho, že se tam s tím nesmyslným obřezáváním přestalo. Z toho důvodu mohl Dr Gaidner prozkoumat pouze na tři sta novorozených chlapců, kteří nebyly obřezáni, a kterým byla předkožka násilně stahována. Dánský školní lékař Jacob  Øster, který v zemi, kde byla chlapcům ta předkožka nechávána na pokoji a který prozkoumal tisíce chlapců v různém věku až do dospělosti omyl Dr Gaidnera naprosto vyvrátil. Redakce PNVT). Moderní průzkum od roku 1968 už po mnohokráté prokázal, že normální přirozené a netraumatické stažení předkožky je až v průměrném věku 10,4 roky. Někdy jde ta předkožka stahovat až ke konci puberty a tak pokud ta předkožka není ke konci puberty ještě stažitelná, tak to není vůbec na závadu. 
 
     Rudolfophova a Hoffmanova pediatrie tvrdí:
 
     "Praeputium, předkožka není při narození normálně stažitelná. Ventrální - vnitřní plocha předkožky je u novorozenců a batolat běžně přilepena k žaludu. Ve věku 6 let nemá 80% chlapců vůbec stažitelnou předkožku. Přirozené oddělení mezi žaludem a vnitřní plochou předkožky probíhá prostřednictvím sekrece kožních olejů a oddělováním epitelních buněk - smegmatu. V pubertě pak sekrety speciálních mazových žláz napomáhají dokončit oddělování žaludu a předkožky; v dospělosti ony pak chrání a zvlhčují žalud penisu a vnitřní předkožku. Ohledně smegmatu není nutná žádná léčba a nikdy neexistují vůbec žádné indikice pro násilné stažení předkožky ze žaludu. Výsledkem násilného stahování předkožky ze žaludu je zjizvení a následně sekundární fimóza. Je špatné učit matky, aby stahovaly chlapečkům předkožku."
 
     Nedávné vydání UROLOGY NEWS popisuje správnou anatomii:
 
     ".....obvykle je ta předkožka dlouhá a má úzký otvor a vnitřní plocha předkožky je přilepena k vnějšímu povrchu žaludu, takže možnost ji stahovat je pouze zřídkavá.
 
     .....předkožka a žalud jsou slepeny dohromady, později jsou však od sebe vzájemně odděleny a během puberty je obvyklé možno spontánně tu předkožku stáhnout. Výraz "fimóza" se často používá nesprávně k popisu normální, vývojově nestažitelné předkožky, což je vydáváno za patologii, která ve skutečnosti neexistuje. Měl by místo toho být použit vhodnější termín, například: "nestažitelná předkožka"."
 
     Také v Robertsonově učebnici neonatologie se píše: "Nechte penis v klidu a nesnažte se stahovat předkožku."
 
     "Nucené stahování u batolete roztrhá tkáň předkožky a způsobuje jizvy a je tak nejčastější příčinou skutečné fimózy v pozdějším životě.
 
    Všichni novorozenci mají "fimotickou" předkožku a ta v tomto věku nebývá stažitelná a tak musí být rodiče informováni, aby předčasně s tou předkožkou nemanipulovali a nepokoušeli se ji stáhnout."
 
     Averyova neonatologie dává podobné upozornění ohledně okamžitého a nezvratného poškození:
 
     "Násilné stahování předkožky má za následek popraskání předkožkového otvoru, což může vést k patologické jizevnaté fimóze - způsobené lékařem."
 
     Osbornova "pediatrie" též varuje před trvalým poškozením podobným způsobem:
 
     "Fimóza a parafimóza jsou důsledkem infekce nebo traumatu, které je obvykle způsobeno manipulací s těsnou předkožkou.....
 
     zjizvení předkožky není normální stav a nedá se vyřešit bez operace"
 
     Averyho neonatologie také poznamenává, že normální a předpokládané slepení předkožky má být bez obav a může přetrvávat až do pozdní puberty, jak se to děje po statísice let. To není v žádném případě tajemství. Tento důležitý detail základní dětské anatomie byl už v renesanční Evropě dobře znám.
 
     Lékařský historik v roce 2005 poznamenal následující o fiktivním a falešném tvrzení o nutnosti násilného porušení intimity mužských kojenců a o šťastné okolnosti, která dívky uchránila před podobným zacházením.
 
     Australský lékařský historik nedávno zveřejnil následnou poznámku o fiktivním a falešném mýtu o potřebě přísné hygieny u chlapečků. S ironií poznamenává, že dívky podobnému zacházení unikly:
 
      "Abychom porozuměli vadnosti tohoto mýtu, tak bychom měli vzít srovnání u žen. Je to, jako by byl neporušený hymen u kojenců vrozenou vadou známou jako nepropustná panenská blána v rámci opožděného vývoje, a ta proto musí být nutně odstraněna, aby mohla být vnitřní část vaginy vymývána"
 
       (Dr. Robert Darby, chirurgický Temptation, démonizace předkožky a vzestup obřízky v Británii, Univ. of Chicago Press , 2005: 235).
 
 
 

               Co lze dělat k potlačení tohoto zraňování?

 
     Přední učebnicí neonatologie je Averyho neonatologie: Patofyziologie a péče o novorozence Pathophysiology and Management of the Newborn, MacDonald (ed) Lippincott, (2005:1088) a ta vysvětluje, proč je indikována tato nesprávná diagnóza přirozené balanoprepuciální laminy jako problém vyžadující léčbu v lékařství v anglicko mluvících zemích:
 
          "Vzhledem k tomu, že je obřízka v USA masivně rozšířená, tak se v té zemi vytratilo ponětí o přirozeném vývoji předkožky a tak musíte tak musíte vycházet z výzkumu ze zemí, kde se obřízka běžně neprovádí."


 

               Reference pro poznámky: Krátké výstrahy před násilným stahováním předkožky

 
     1. Americká pediatrická asociace, americká pediatrická akademie:
 
     "Pokud to není odděleno, tak nestahujte předkožku dítěte dříve, než je k tomu připravena. To by mohlo vážně poškodit penis. způsobit bolest, krvácení a prasklinky v té předkožce."
 
     2. Pediatrická referenční učebnice Rudolpha a Hoffmana popisuje typický časový vývoj přirozeného řešení balanoprepuciální laminy - membrány, která spojuje žalud s předkožkou a varuje:
 
          "Praeputium, předkožka není při narození normálně stažitelná. Ventrální - vnitřní plocha předkožky je u novorozenců a batolat běžně přilepena k žaludu. Ve věku 6 let nemá 80% chlapců vůbec stažitelnou předkožku. Přirozené oddělení mezi žaludem a vnitřní plochou předkožky probíhá prostřednictvím sekrece kožních olejů a oddělováním epitelních buněk - smegmatu. V pubertě pak sekrety speciálních mazových žláz napomáhají dokončit oddělování žaludu a předkožky; v dospělosti ony pak chrání a zvlhčují žalud penisu a vnitřní předkožku. Ohledně smegmatu není nutná žádná léčba a nikdy neexistují vůbec žádné indikice pro násilné stažení předkožky ze žaludu. Výsledkem násilného stahování předkožky ze žaludu je zjizvení a následně sekundární fimóza. Je špatné učit matky, aby stahovaly chlapečkům předkožku."
 
     3. Robertsonova učebnice neonatologie varuje:
 
      "Nucené stahování u batolete roztrhá tkáň předkožky a způsobuje jizvy a je tak nejčastější příčinou skutečné fimózy v pozdějším životě.
 
    Všichni novorozenci mají "fimotickou" předkožku a ta v tomto věku nebývá stažitelná a tak musí být rodiče informováni, aby předčasně s tou předkožkou nemanipulovali a nepokoušeli se ji stáhnout."

    4. Averyho neonatologie má podobné varování:

     "Násilné stahování předkožky má za následek popraskání předkožkového otvoru, což může vést k patologické jizevnaté fimóze - způsobené lékařem."

    5. Obsbornova pediatrie uvádí ve stejném duchu:

        "Fimóza a parafimóza jsou důsledkem infekce nebo traumatu, které je obvykle způsobeno manipulací s těsnou předkožkou.....

 
     zjizvení předkožky není normální stav a nedá se vyřešit bez operace"

    6. Averyova neonatologie: Patofyziologie a péče o novorozence Pathophysiology and Management of the Newborn, MacDonald (ed) Lippincott, (2005:1088)

      "Vzhledem k tomu, že je obřízka v USA masivně rozšířená, tak se v té zemi vytratilo ponětí o přirozeném vývoji předkožky a tak musíte tak musíte vycházet z výzkumu ze zemí, kde se obřízka běžně neprovádí."

    7. Darby - lékařský historik poznamenal následné o fiktivním a nepravdivém tvrzení ohledně intimní péče o malé děti

      "Abychom porozuměli vadnosti tohoto mýtu, tak bychom měli vzít srovnání u žen. Je to, jako by byl neporušený hymen u kojenců vrozenou vadou známou jako nepropustná panenská blána v rámci opožděného vývoje, a ta proto musí být nutně odstraněna, aby mohla být vnitřní část vaginy vymývána"

 
       (Dr. Robert Darby, chirurgický Temptation, démonizace předkožky a vzestup obřízky v Británii, Univ. of Chicago Press , 2005: 235). 

 

 
  


 

 
 
 
 
 

                 

 

 

 
 
 
 
 
 

Více zde: https://www.obrizka-chlapcu-cz0.cz/news/ článek je postupně překládán