PRÁVO NA VLASTNÍ TĚLO

Mgr. Antonín Vlas
ČR: Na Borku 1623/ BRD: Am Obstwiese 3A Schwante
431 11 Jirkov / 16727 Oberkrämer (u Berlína)

telefon:
ČR:00420731118064
BRD:004915223639656
pravo-na-vlastni-telo@atlas.cz

ARGUMENTY PROTI OBŘÍZCE; KDE JE MÁ PŘEDKOŽKA?

02.11.2017 19:11

     autor                                      Paul Murray Fleiss MD MPH       (1933 - 2014)

 

                                                   

 

     Dr. Fleiss je profesorem na University of Southern California Medical Center v Los Angeles. Má i soukromou pediatrickou praxi. Je autorem mnoha vědeckých článků publikovaných v předních národních a mezinárodních časopisech.

     článek byl publikován v časopise: Mateřství; magazin pro přirozený rodinný život v Santa Fe,  v roce 1997 v zimním vydání

    

viko

 

     "Obřízka je téměř neslýchanou věcí v Evropě, v Jižní Americe a v nemuslimské části Asie, ve skutečnosti je obřezáno pouze 10 - 15 % mužů na světě"

    ( Je to asi 1/3 mužů, drtivá většina z nich jsou však muslimové. Redakce PNVT)

     "Přírodní penis nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Předkožka je u chlapců samočistící. Násilné stahování předkožky u chlapce může vést k podráždění a k infekci. Nejlepším způsobem jak pečovat o neporušený penis chlapce je ho nechat na pokoji!"

 

 

 

 

 

 

 

               Ta předkožka je nutná.

 
     Západní země nemají tradici obřízky. Ve starověku došlo při rozšíření řecké a později římské říše ke kontaktu s národy Středního východu a tak byli Řekové a Římané konfrontováni s obřízkou dětí a s jinými změnami na pohlavních orgánech. Řekové a Římané přijali zákony k ochraně těchto dětí, zákony, které tu obřízku zakázaly. Též Katolická církev vydávala ve středověku po mnoho staletí obdobné zákony. Základní reakcí lidí na Západě na obřízku byl pocit zhnusení a pobouření.
 
     Obřízka byla v USA zavedena během masturbační hysterie ve viktoriánské éře, kdy někteří američtí lékaři obřezávali chlapce, aby je potrestali za masturbaci. Viktoriánští lékaři moc dobře věděli, že ta obřízka natrvalo obnažuje žalud a tím znecitlivuje a znehodnocuje penis. Nicméně však byly brzy té démonizované předkožce k tíži křeče, paralýza, elefantitida, tuberkuloza, ekzémy, zarudnutí beder, vady kyčelních kloubů, inkontinence stolice, rektární prolaps, mokré sny, kýla, bolesti hlavy, neuroza, hysterie, idiocie, mentální retardace a šílenství.
 
     Ve skutečnosti nebyla v dějinách mediciny žádná jiná operace, která měla zabránit takovým rozmanitým onemocněním, než právě ta obřízka. Ještě v sedmdesátých letech (minulého století) americké lékařské učebnice tu obřízku obhajovaly jako spolehlivý způsob, jak zabránit masturbaci. Že se u té operace jednalo o antisexuální motivy je naprosto zřejmé.
 
     Radikální praxe rutinně obřezávat chlapečky natvrdo začala až za studené války. Tato intitualizace rutinní obřízky patří do stejného hnutí, které patalogizovalo a medicinizovalo přirozený porod a které aktivně odrazovalo od přirozeného kojení. Institualizovaná rutinní obřízka byla zavedena lékařskými elitami, aniž by se v USA na tu věc lidí vůbec ptali. Nevedla se o tom vůbec žádná veřejná debata a už vůbec o tom nebylo provedeno referendum. Teprve v sedemdesátých letech (minulého století) bylo mnoho soudních sporů kvůli provedení této kontraindikované ale pro lékaře vysoce výnosné operace. Obhájci obžízky odpověděli tím, že vynalezli nové "lékařské" důvody pro tu obřízku, aby vyděsili rodiče a tak k ní získali jejich souhlas.
 
     Dnešní důvody pro tu obřízku byly aktualizovány, aby nahrávaly současným obavám a úzkostem, ale ty důvody budou stejně jednoho dne považovány za iracionální. Nyní, když byly důvody jako je rakovina a pohlavní nemoci zdiskreditovány (přesto se současní obhájci obřízky nestydí znovu zcela bez uzardění znovu vytahovat tuto zcela zdiskreditovanou kartu. Redakce PNVT), tak obhájci obřízky zcela nepochybně vynalezou důvody nové. Ale kdyby ta obřízka byla motivována čistě lékařskými důvody, tak by ten zákrok vymizel už dávno spolu s pijavicemi, pouštěním žilou, vrtáním lebek a kastrací. O tom, že to z těchto "důvodů" nevymizelo, se zmíním později.
 
     Miliony let evoluce vytvořili dokonalé modely s elegancí a efektivitou. Ta evoluce dospěla k tomu, že pohlavní orgány savců jsou vybaveny ochrannou, sexuálně citlivou, víceúčelovou předkožkou. Každá lidská bytost se s tou předkožkou rodí. U žen ta předkožka chrání žalud klitorisu a u mužů chrání žalud penisu. Proto je ta předkožka nezbytnou součástí mužské sexuální anatomie.
 
     Rodiče by měli z příchodu nového dítěte užívat radost a neměli by být trápeni zbytečnými obavami. Očekávání narození syna v USA je však často plné úzkosti a zmatku. Obřízkový průmysl v USA vydělává miliony dolarů a tak bombarduje Američany matoucí rétorikou a vypočítavou taktikou citového vydírání.
 
     V diskuzích o obřízce v USA vždy chybí informace o předkožce. Obrovské proobřízkové kampaně zcela ignorovaly tuto pozoruhodnou strukturu a její všestranou roli v lidském životě. Nevědomost a nepravdivé informace o předkožce jsou v americké lékařské literatuře pravidlem a to je též pravidlem v americkém lékařském vzdělávání a v americké lékařské praxi. Drtivá většina amerických lékařských učebnic popisuje lidský penis bez jakéhokoliv dalšího vysvětlení jako penis obřezaný, tak, jako by to byl naprosto přírodní stav.
 
 
 

               Co je to ta předkožka?

 
    Předkožka je jednoznačně specializovaná funkční tkáň, citlivá na dotek. Žádná jiná část těla nemá stejný účel. Jako modifikované rozšíření pleti těla penisu ta předkožka obvykle přesahuje žalud a připojuje se k tělu penisu za žaludovým žlábkem. Ta předkožka je tedy dvouvrstvý orgán. Tvoří 80% i více pleti celého penisu.
 
    Ta předkožka obsahuje bohatou koncentraci krevních cév a nervových zakončení. Je lemována periperickým svalovým listem, hladkou svalovou vrstvou s podélnými vlákny. Tato svalová vlákna se smršťují a vytvářejí u chlapečka svěrač, který zajišťuje optimální ochranu močových cest od kontaminantů všeho druhu.
 
    Stejně tak jako spodní povrch očních víček nebo vnitřek tváře je spodní část té předkožky tvořen sliznicí, která tvoří dvě různé zóny, hladkou sliznici a rýhovanou sliznici. Ta hladká sliznice leží na žaludu a obsahuje ektoptické mazové žlázy, které vytvářejí emolienty, mazadla a ochranné protilátky. Podobné žlázy se nacházejí v očních víčkách a ústech.  Za hladkou sliznicí v otvoru předkožky je rýhovaná sliznice. Ta je vybavena nádherně citlivou strukturou, která je tvořena těsně složenými pásy, které jsou jako gumičky v otvoru ponožky. Ty roztažitelné záhyby umožňují, aby se otvor v předkožce otevřel, a ta pak mohla být stažena dozadu a aby se tak odhalil žalud. Ta rýhovaná sliznice dává předkožce její charakteristický tvar kužele.
 
     Na spodní straně penisu je bod uchycení předkožky k tělu penisu posunut k otvoru močové trubice a vytváří tak pásovitý vaz, který se nazývá frenulum - uzdička. Obdobné frenulum spojuje jazyk se zbytkem úst. Frenulum předkožky ji drží na jejím místě na žaludu a ve spojení s vlákny hladkého svalstva ji též pomáhá vrátit zpět na žalud.
 
 
 

               Stahování předkožky

 
     Při narození je ta předkožka obvykle spojena se žaludem, velmi podobně jako nehet s prstem. Oddělení nastává u každého v jeho specifickém čase: neexistuje žádný stanovený věk, ve kterém by měly být žalud a předkožka odděleny. Stejně jako u květu růže, je to pouze na jednotlivém květu, kdy to nastane.
 
     Dokonce když jsou žalud a předkožka odděleny v kojeneckém věku, tak se ten otvor v předkožce může zpravidla otevřít jen částečně ale dostatečně na to, aby byl umožněn průchod moči. Tato ideální funkce chrání žalud před předčasným vystavením vnějšímu prostředí.
 
     Penis se v dětství přirozeně vyvíjí. Nakonec chlapec udělá sám v dětství úžasný objev, že se jeho předkožka dá stáhnout. Není žádný důvod k tomu, aby rodiče, lékaři a další pečovatelé s tou předkožkou penisu u chlapce jakkoliv manipulovali. Jedinou osobou, která by měla tu předkožku stáhnout je sám chlapec, když zjistí, že je ta jeho předkožka už připravena ke stažení.
 
     Rodiče by se měli vzdát předčasného stahování předkožky u jejich synů a zejména by je měli ochránit před obřízkou. Předkožky chlapců (čím mladší, tím cennější) jsou velice žádaným artiklem pro rozmanité komerční podniky a byznys z uloupených předkožek chlapců vynáší mnoho milionů dolarů za rok. Farmaceutické a kosmetické společnosti používají předkožky chlapců jako výzkumný materiál. Korporace, které se zabývají moderní tkáňovou vědou, organogenesí a biologickým povrchem, používají materiál z předkožek chlapců jako prodyšný obvaz.
 
 
 

               Jaké jsou funkce té předkožky?

 
     Ta ochrana má řadu ochranných, senzorických a sexuálních funkcí:
 

     °Ochrana:

      Stejně jako oční víčko chrání oči, tak předkožka chrání pleť žaludu a udržuje jeho povrch měkký, vlhký a citlivý. Rovněž udržuje optimální teplo, rovnováhu Ph a čistotu. Žalud samotný neobsahuje žádné mazové žlázy, které produkují kožní maz nebo olej, který hydratuje pleť. Ta předkožka produkuje kožní maz, který udržuje správné zdraví povrchu žaludu.

     ° Imunologická obrana:

      Sliznice, kterou procházejí tělesné otvory je první imunologickou obranou těla. Žlázy ve vnitřní předkožce produkují antibakteriální a antivirové proteiny jako je lyzozym. Ten lyzozym se též vyskytuje v slzách nebo v mateřském mléce. Zvláštní Langerhansovy epitelární buňky jsou součástí imunitního systému, který se nachází na povrchu vnitřní předkožky. Plazmatické buňky v podkožní slizniční výstelce vylučují imunoglobiny, protilátky, které brání proti infekci.

     °Erotogenní citlivost

     Ta předkožka je stejně citlivá jako špičky prstů nebo rty úst. Ona obsahuje specifický a větší koncentraci specializovaných nervových receptorů než jakákoliv jiná část penisu. Ta specializovaná nervová zakončení mohou rozpoznávat pohyb, jemné změny teploty a jemně odstupňování struktury.

     °Pokrytí během erekce

     Jakmile nastane erekce, tak se tělo penisu zvětší a prodlouží. Přitom se dvouvrstvá předkožka volně, plynule přirozeně pohybuje po těle penisu a po žaludu.

     °Samostimulační sexuální funkce:

     Dvouvrstvé pouzdro předkožky umožňuje pleti penisu volně klouzat sem a tam přes tělo penisu a přes žalud. Tak může ta předkožka být stažena po celé délce těla penisu, nebo může být natažena dopředu tak, že pokryje žalud. Touto širokou škálou pohybů je tak penis stimulován a tak jsou stimulovány spouštěče orgasmu v předkožce, uzdičce i žaludu.
 

     ° Sexuální funkce při pohlavním styku:

     Jednou z funkcí té předkožky je usnadnit plynulý a jemný pohyb mezi oběma partnery během pohlavního styku. Ta předkožka umožňuje penisu pronikat a vycházet z pochvy neabrazivně pomocí své samomazné pleti. Partnerka je tak stimulována pohybovým tlakem a ne pouze třením, jak je tomu v případě, když ta předkožka u partnera schází,

     °Ta předkožka posiluje intimitu mezi oběma partnery, protože pokrývá žalud a tak ho uchovává jako vnitřní orgán

     Sexuální zkušenost mezi partnery se prohlubuje, když ta předkožka uchovává vrcholně intimní orgán mužského pohlaví, žalud, jako orgán vnitřní, aby on se tak setkal s vnitřním orgánem ženy, děložním čípkem v okamžiku nejvyšší intimity a krásy.
 
     O  té předkožce ještě není vše rozpoznáno a pochopeno. Vědci v Evropě nedávno v jejích bazálních epidernálních buňkách detekovali extrogenní receptory. Vědci z univerzity v Manchesteru zjistili, že ta předkožka má apokrynní žlázy, které produkují feromony, což jsou přírodní chemičtí poslové.  Je potřeba dalšího výzkumu pro úplné pochopení všech funkcí té předkožky a její role, kterou hraje v životě člověka.
 
 
 

                 Péče o tu předkožku

 
     Přírodní penis nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Předkožka u chlapce je stejně tak jako oční víčka samočistící. Ze stejného důvodu, jako není vhodné vyvracet oční víčka není vhodné stahovat předkožku u chlapců a hystericky mýt žalud. Ponoření do čisté vody během koupání je vše, co je zapotřebí k udržení čistého penisu.
 
    Bílé změkčovadlo pod předkožkou chlapce se nazývá smegma. To smegma je pravděpodobně nejvíce nepochopenou a nejvíce démonizovanou látkou v přírodě a je démonizováno jako látka velice zhoubná. To smegma je ve skutečnosti čisté a vůbec ne špinavé a je prospěšné a nezbytné. To smegma zvhčuje žalud a udržuje ho hladký, měkký a pružný. Antibakteriální a antivirové vlastnosti toho smegmatu udržují penis čistý a zdravý. Všichni savci to smegma produkují. Dr Thomas Ritter podtrhl význam toho smegmatu, když konstatoval: "Království savců by pravděpodobně bez toho smegmatu přestalo existovat."
 
    Nejnovější studie naznačují, že nejvhodnější je vůbec na předkožkový vak nepoužívat mýdlo. Násilným stahováním a umýváním se pod chlapeckou předkožkou ničí užitečná bakteriální flóra, která chrání penis před choroboplodnými zárodky a to může vést k podráždění a infekci. Nejlepší je, jak pečovat o neporušený penis chlapce je nechat ho na pokoji. Po pubertě si mohou muži opláchnout žalud a předkožku podle svých vlastních potřeb.
 
 
 

               Jak je ta obřízka běžná?

 
     Ta obřízka je téměř neslýchaná v Evropě, v Jižní Americe a v nemuslimské části Asie. Míra obřízky novorozenců se nyní snížila na 34,2%. To je velmi rychlé snížení, když si představíme, že dříve bylo přes 90% chlapečků obřezáno přímo v porodnici, aniž by se rodičů vůbec někdo ptal na jejich souhlas. ( To, číslo 34,2% odpovídá státu Kalifornie, kde Dr Fleiss působil, ne však celým USA, kde je to regionálně velmi odlišné. Redakce PNVT)
 
 
 

               Jak ta obřízka poškozuje?

 
     "Lékařská" debata o "potencionálních přínosech obřízky pro zdraví" se zabývá jejími reálnými účinky.
    

     °Obřízka omezuje:

     V závislosti na množství odříznuté pleti ta obřízka muže zbaví až 80% nebo i více pleti penisu. V závislosti na délce předkožky to způsobí, že je pak penis o 25% nebo i více kratší. Pečlivá anatomická vyšetření ukázala, že ta obřízka odstraní více než 3 stopy žil, tepen a kapilár, 240 stop nervů a více než 20 000 specializovaných nervových zakončení. Tou obřízkou jsou rovněž zničeny svaly, žlázy, sliznice a epitaliální tkáň předkožky.

     °Obřízka desenzibiluje:

      Ta obřízka desensibilizuje (znecitlivuje) penis radikálně. Amputace předkožky znamená vážné poškození nervové sítě a všech nervových receptorů v samotné předkožce. Ta obřízka téměř vždy poškodí nebo zcela zničí frenulum. Ztráta ochranné předkožky pak desensibilije žalud. Vzhledem k tomu, že pleť, která po té obřízce pokrývá pernamentně externizovaný (odkrytý) žalud je nyní vystavena pernamentnímu oděru a podráždění, tak ta pleť keratinizuje a stává se suchou a houževnatou. Nervová zakončení žaludu, která jsou těsně pod povrchem sliznice jsou nyní pohřbena pod následnými vrstvami, které vznikly díky keratinizaci. Nechráněný žalud pak získává tupý, šedý a sklerotický vzhled.
 

     °Obřízka zmrzačuje:

     Jedná se o amputaci velkého množství penilní pleti. Způsobená ztráta mobility té pleti zcela zničí mechanismus, který normálně stimuluje žalud. Když pak obřezaný penis dostane erekci, tak je pak znehybnělá zbývající pleť velmi pevně napnutá. Chlupatá pleť z okolí penisu a ze šourku je pak často natažena na tělo penisu, na kterém se obvykle normálně žádný chlup nenachází. Chirurgicky externalizovaná mukózní pleť žaludu nemá žádné mazové žlázy. Ten žalud se bez ochraných změkčovadel, které produkuje právě ta předkožka, vysušuje a je pak náchylný k popraskání a krvácení.

     °Obřízka zohavuje:

     Ta obřízka pozmění vzhled penisu drasticky. Ona vždy slouží k trvalému odkrytí žaludu, který je jinak obvykle vnitřním orgánem. Tou obřízkou vznikne na těle penisu obřízková jizva. Vzhledem k tomu, že ta obřízka (u novorozenců a batolat) obvykle vyžaduje odtržení předkožky od žaludu, tak mohou být při tom části žaludu natrženy a to tak, že to způsobí zjizvení. Zbylé kousky předkožky mohou přirůst k žaludu a tak se vytvoří kožní mosty.
 
     V závislosti na množství odebrané pleti pak může být penis zkroucený, zkřivený nebo při erekci prohnutý jako luk. Kontrakce po jizvách může tahat tělo penisu do břicha nebo to může ten penis do břicha úplně pohřbít.
 

     °Obřízka narušuje cirkulaci krve:

     Ta obřízka přeruší normální cirkulaci krve v celém systému pleti penisu a žaludu. Krev, která proudí do hlavních penilních tepen je v místě řezu  bržděna tkání jizvy, čímž se vytvoří zpětný tlak do větví a kapilárních sítí za jizvou. Když je maso zbaveno krve, tak se může uzavřít a rozštěpit, což pak brání v průtoku moči. Tento stav se nazývá stenóza a to často vyžaduje chirurgickou nápravu. Maetální stenóza se vyskytuje výhradně  u chlapců, kteří byli obřezáni.
 
     Ta obřízka též poničí cirkulaci lymfatických cév, čímž se naruší cirkulace lymfy a někdy to způsobí lymfodém, což je bolestivý a deformující stav, při kterém se zbylá pleť penisu zvětšuje o vměstnanou lymfatickou tekutinu.
 

     °Obřízka poškozuje vyvíjecí se mozek:

 
     Ta obřízka má dlouhodobě působící škodlivé účinky na vývoj mozku. Ona způsobuje změny na vnímacích centrech mozku, což bylo nedávno zveřejněno ve výzkumných vědeckých lékařských časopisech. Obřezaní chlapci mají nižší práh bolesti než dívky a neporušení chlapci. Vývojový neuropsycholog James Prescott naznačuje, že ta obřízka způsobuje hlubší a znepokojivější úroveň neurologického poškození.
 

     °Obřízka je nehygienická a nezdravá

     Jedním z nejčastějších mýtů o obřízce je to, že je po ní penis čistší a že se též po ní o něho lépe stará. To ale není pravda. Oči bez očních víček také nikdy nebudou čistší; a tak ani nebude čistší penis bez předkožky. Uměle natrvalo externizovaný žalud a meatus jsou po obřízce penisu neustále vystaveny oděru a nečistotám, takže obřezaný penis je ve skutečnosti více nečistý. Ztráta předkožky obnaží močový trakt, který je pak vastaven invazi bakterií a různých jiných patogenů.
 
    Obřízková rána je ve skutečnosti větší, než si většina lidí myslí. Není to pouze obvodový kruh mezi vnější a vnitřní vrstvou zbývající pleti. Předtím, než je chlapec obřezán, tak musí být jeho předkožka odtrhnuta od žaludu, tedy musí být doslova skalpována. To vytvoří velkou otevřenou oblast surového krvácejícího masa, které je pokryto ještě nevyvinutou protosliznicí. Bakterie se pak mohou snadno dostat do poškozené tkáně a tak dále do krevního řečiště přes poraněný žalud ale ještě snadněji přes samotný obřízkový řez.
 
     Dokonce i poté, co se ta rána uzdravila, tak je povrch žaludu a meatus přiveden do nepřirozeného kontaktu s močí, výkaly, s chemicky impregnovanými plenami a s dalšími kontaminanty.
 
     Ta obřízka vůbec nezabraňuje rakovině penisu. Prokazuje to nedávná studie v Dánsku, kde je ta obřízka s vyjímkou blízkovýchodních přistěhovalců téměř neslýchaná. Vědci by měli opravdu vážně prozkoumat skutečnost, zda ta obřízka naopak nezvyšuje výskyt tohoto onemocnění.
 
     Ta obřízka ani nebrání vzniku nebo přenosu pohlavně přenosných chorob (STD). Ve skutečnosti mají USA nejvyšší procento sexuálně aktivních obřezaných mužů v západním světě a mají též nejvyšší míru sexuálně přenosných nemocí, včetně AIDS. Přísně kontrolované prospektivní studie ukazují, že obřezaní američtí muži jsou vystaveni většímu riziku bakteriálních a virových pohlavních chorob, zejména kapavky, nongonokální uretritidy, lidského papilomaviru, herpesu simplex a chlamydií.
 

     °Obřízka je vždy riskantní

     Ta obřízka vždy se sebou nese riziko možných a trvalých následků. Míra chirurgických komplikací při obřízce je 1 : 500. Ty komplikace zahrnují nekontrolovatelné krvácení a smrtelné infekce. Existuje mnoho publikovaných zpráv o gangrénách po obřízce. Patogenní bakterie, jako stafylokoky, proteus, pseudomonos a jiné koliformní bakterie a dokonce i tuberkulózu a může způsobit infekce, které vedou i ke smrti. Ty orgasnismy vstupují do rány, protože tam mají snadný přístup a k těm infekcím vůbec nedochází proto, že je na ně chlapec náchylný.
 
     Lékařské časopisy publikovaly četné zprávy o novorozencích u nichž byla během obřízky odříznuta část žaludu nebo dokonce žalud celý. Jiným chlapcům, kteří byli zcela při vědomí, byl bez anestezie upálen elektrokatetizátorem celý penis. Urologický časopis ze září 1989 uveřejnil čtyři takové případy. Ten článek popsal operaci pro změnu pohlaví jako "feminuzující genioplastiku", která byla těm chlapcům provedena ve snaze je předělat na dívky. Archivy dětské a adoloscentní mediciny ze března 1997 popsaly hněv jednoho mladého člověka, který zjistil, že se ve skutečnosti narodil jako muž, ale že mu byl při obřízve upálen penis. Bylo zdokumentováno mnoho dalších případů. Úmrtnost na následky obřízky je 1 : 500 000.
 

     °Obřízka poškozuje matky

     Vědecké studie prokázaly, že ta obřízka narušuje vývoj chování dítěte. Studie provedená na Lékařské fakultě University of Colorado prokázaly, že po té obřízce následuje prodloužený, nezřetelný spánek bez fáze REM. V odezvě na dlouhodobé bombardování jejich nervových cest neustálou bolestí obřezaní chlapci upadli do polokómatu, který trval dny nebo dokonce týdny.
 
     Další četné studie prokázaly, že ta obřízka narušuje vztah mezi matkou a dítětem během kritického období po narození. |Výzkum prokázal, že ta obřízka narušuje kojení. Ve studii na Lékařské fakultě Washingtonské univerzity se mnoho chlapečků po obřízce nedívalo do očí svých matek.
 

     °Obřízka porušuje práva pacientů i lidská práva

 
     Nikdo nemá právo odříznout část genitálií někoho jiného, aniž by k tomu měl plný informovaný souhlas dotyčné osoby. Od té doby byly uznány kontraindikace a obřízka porušila zákonná práva k odmítnutí takové "léčby" i k hledání alternativního ošetření. V roce 1995 Americká pediatrická komise pro bioetiku uvedla, že pouze příslušný pacient může dát souhlas nebo informovaný souhlas. Dítě je příliš mladé na to, aby souhlasilo s čímkoliv. Jeho bezbrannosti nelze zneužívat. Pojem informovaného souhlasu umožňuje lékaři zásahy v situacích, kdy je nutná pouze jasná a okamžitá lékařská nutnost. Tedy v situaci jako je nemoc, úraz nebo deformace. Mužský penis ve svém normálním stavu nesplňuje žádný z těchto požadavků.
 
     Lékaři mají povinnost odmítnout provedení takové obřízky. Také musí vychovávat rodiče, kteří z nevědomosti nebo z nepatřičných předpokladů žádají provedení takové operace na svých synech. Povinností zdravotnického personálu je ochrana zájmů dítěte. V extrémním případě je neetické dítěti obřízku vnucovat.
 
 
 

               Společný smysl

 
     Chcete-li být neporušený, jak to určila příroda, tak je to to nejlepší. Převážná vštšina je s tím spokojena. Rodiče v Evropě a v nemuslimské části Asie nikdy nenechávají obřezat své syna. Ani by je to nenapadlo. Připadlo by jim to stejně absurdní, jako kdyby jim měli nechat uříznout uši. Respektování práva dítěte, aby si uchovalo své genitálie neporušené je normální a přirozené. Je to konzervativní v tom nejlepším smyslu slova.
 
     Obřezaný otec, který má smíšený pocit, když vidí svého neporušeného novorozeného syna, může vyžadovat jemné a soucitné psychologické poradenství, které mu pomůže se vyrovnat s úzkostmi spojenými se ztrátou normálnosti na jeho mužském pohlavním orgánu. V takovém případě by měla matka svého syna chránit a vyzvat jeho otce, aby s ní sdílelel její ochranné pocity. Většina rodičů chce pro své dítě to nejlepší. Moudří rodiče poslouchají svá srdce a důvěřují svým instinktům, aby chránili své dítě před ublížením. Zkušenosti rodiny ukázaly to nejlepší v důvěrné atmosféře lásky, jemnosti, úcty , přijetí péče a intimity. Odříznutí předkožky dítěti tuto důvěru rozbíjí. Rodiče, kteří respektují svého syna zohledňují jeho přirozené právo - aby jeho tělo zůstalo perfektní a v plné kráse a celistvosti.